Czym się kierować, szukając wyciskarki do soków?

Szukając idealnej wyciskarki do soków, warto zacząć od zastanowienia się nad jej przeznaczeniem. Jeśli stosujemy terapię sokami, na przykład Gersona, potrzebujemy najlepszej wyciskarki-dwuślimakowej, która pozwala wydobyć z owoców i warzyw maksimum wartości odżywczych.

Jeśli codziennie zamierzamy wyciskać sok, warto zdecydować się na model wygodny w użyciu i czyszczeniu. W takim przypadku sprawdzi się wyciskarka jednoślimakowa.

Na rynku mamy do wyboru sokowirówki oraz wyciskarki wolnoobrotowe. Te pierwsze są niedrogie, jednak technologia pozyskiwania soku sprawia, że traci on większość walorów zdrowotnych: miąższ jest agresywnie rwany i szarpany, a ruch sokowirówki szybki, w ten sposób wytracają się cenne witaminy i składniki odżywcze. Z kolei wyciskarki do owoców i warzyw wolnoobrotowe pozwalają zachować większość składników odżywczych, a odpad zawiera skórkę i twarde części, dzięki czemu owoc i warzywo nie marnują się.

Po co właściwie wysikać sok, czy nie lepiej po prosu jeść dużo warzyw i owoców? Pozyskany sok zawiera skondensowane witaminy i składniki mineralne, o równowartości kilograma owoców, które są łatwo przyswajalne. To zastrzyk witamin, energii, a także sposób na wyzdrowienie i cofnięcie objawów choroby. Juicing zmniejsza ryzyko nowotworów, przyspiesza metabolizm, w ten sposób możemy zadbać o zgrabną figurę, lepsze samopoczucie i witalność.

Wyciskarka jedno i dwuślimakowa

Zaletą obu typów wyciskarek jest możliwość pozyskania soku z małych owoców, jak poziomki i warzyw liściastych, np. jarmużu, natki pietruszki, szpinaku. To ich przewaga nad tanimi i mało wydajnymi sokowirówkami. Jednak wśród wyciskarek wolnoobrotowych możemy wybierać wśród modeli jedno i dwuślimakowych. Ta druga zawiera dodatkowy wałek, dzięki czemu jeszcze precyzyjniej pozyskuje miąższ. Natomiast pozyskiwanie soku i mycie wyciskarki dwuślimakowej jest bardziej czasochłonne.

Wyciskarki automayczne

Na rynku są wyciskarki do soków, które po napełnieniu pojemnika, wymagają popychania cząstek owoców i warzyw od góry, ale też nowoczesne modele, które to działanie wykonają automatycznie, wystarczy napełnić otwór wsadowy. Ważna dla wygody użytkowania jest pojemność otworu. Największe na rynku modele posiadają 12 otwory.

Dołącz do naszej grupy, porozmawiaj o fitnessie, poznaj znajomych, ćwicz z nami: Fitness & Bieganie