Trenuj inteligentnie: sportowa wiosna ze smart gadżetami

Trenuj inteligentnie: sportowa wiosna ze smart gadżetami

0 0
Read Time:5 Minute, 15 Second

Wiosna wygania nas na otwarte przestrzenie. Dla jednych to czas realizacji noworocznych postanowień sportowych, dla innych okres intensyfikacji treningów, a dla jeszcze innych, to pretekst do przejrzenia swoich sportowych szaf i szuflad.

Każda z tych okazji skłania ku przyjrzeniu się temu, co oferują sklepy sportowe. Oto przegląd smart urządzeń i gadżetów, które pomogą trenować efektywniej i przyjemniej.

Czasy, w których do uprawiania sportu wystarczył dres, buty i czapka z daszkiem dawno minęły. Dziś mamy możliwość otoczenia się urządzeniami i gadżetami, które nie tylko pozwalają precyzyjnie mierzyć postępy, ale również pomagają uprawiać sport efektywniej i bezpieczniej.

Rynek sprzętu sportowego rośnie bardzo dynamicznie, do sklepów wkraczają kolejne generacje urządzeń, sensorów i akcesoriów sportowych, a my mamy coraz więcej możliwości w zakresie tego, jak bardzo chcemy stechnologizować nasze treningi.

Zanim zaczniemy szykować zestaw sportowych smart gadżetów nieodzowne jest zaopatrzenie się w porządny smartfon, który jest dziś centrum treningowym, urządzeniem do przeglądania statystyk i kontrolowania ustawień oraz rejestratorem naszych osiągnięć. Bez niego – ani rusz.

Ze smartfonem w ręku, każdy, kto zabiera się za uprawianie sportu, stanie przed dylematem wyboru odpowiedniej aplikacji treningowej. To decyzja na lata, więc warto poświęcić trochę czasu na wybór i przetestowanie kilku tak, żeby wybrać odpowiednią dla naszych potrzeb i najwygodniejszą pod względem użyteczności i funkcji” – radzi Jakub Przybylski, Dyrektor Dywizji Akcesoria i Peryferia w Komputronik.

Zestaw: smartwatch + aplikacja pozwoli rejestrować podstawowe parametry treningu takie jak:

  • przebyta trasa w oparciu o dane GPS
  • liczba kroków, spalone kalorie
  • dystans czy czas trwania wysiłku

Kolejnym krokiem powinien być zakup inteligentnej wagi, która umożliwi kontrolę skuteczności ćwiczeń i pozwoli na urealnienie statystyk tworzonych w aplikacjach rejestrujących osiągnięcia.

Sportowcowi przyda się także smart butelka na wodę rejestrująca ilość spożytych w ciągu dnia płynów i przypominająca o regularnym nawodnieniu. Tym, którzy planują długie i forsowne aktywności w dziczy przyda się z kolei butelka samoczyszcząca wodę pobraną z dowolnego źródła.

Mając podstawowy zestaw, możemy (a jeśli myślimy poważnie o trenowaniu – powinniśmy) uzupełnić go o smartwatch sportowy, lub w oszczędniejszej wersji: fitness tracker, czyli opaskę na rękę z zestawem sensorów. Urządzenia te pozwolą śledzić kilka dodatkowych parametrów, w tym m.in.: tętno, saturację krwi, moc, czy ogólny efekt treningu.

Naręczne mierniki pomagają też w ocenie jakości snu, monitorują regenerację organizmu i – po odpowiednim ustawieniu – motywują do treningów. Dokładność pomiarów poszczególnych funkcji pozwoli zwiększyć stosowanie podczas wysiłku specjalnego czujnika umieszczonego na pasie zakładanym na klatkę piersiową.

Wyposażeni w podstawowy zestaw sportowca możemy zacząć rozglądać się za urządzeniami i gadżetami przydatnymi w uprawianiu konkretnego sportu, na który się zdecydowaliśmy. To właśnie w tym momencie zaczyna się prawdziwa zabawa, ponieważ producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych smart urządzeń dla fanów technologii w sporcie. Co więcej: wchodząc do tej rzeki, trzeba być stale na bieżąco, bo sytuacja na rynku zmienia się błyskawicznie: niektóre projekty znikają, pojawiają się nowe rozwiązania, urządzenia są modernizowane i uzupełniane o nowe wersje i modele” – mówi Jakub Przybylski. 

Bieganie

Biegacze mogą uzupełnić swój zestaw sensorów o czujnik mocy biegu (montowany na bucie śledzi stopę w trójwymiarowej przestrzeni, rejestrując m.in.: przyspieszenia, uderzenia i siły) lub czujnik dynamiki biegu (montowany na pasie rejestruje m.in.: rytm biegu, bilans kontaktu z podłożem czy odchylenie pionowe biegacza).

Osoby podchodzące do treningu w ekstremalnie profesjonalny sposób mają możliwość zaopatrzenia się w specjalne plastry do oceny składu potu umożliwiające monitoring ilości utraconych płynów i stężenia sodu w pocie.

Długie treningi pomogą natomiast uprzyjemnić słuchawki kostne umożliwiające słuchanie muzyki, audiobooków czy podcastów przy zachowaniu kontaktu z otoczeniem. Komplet urządzeń niezbędnych dla zaawansowanego biegacza powinna uzupełniać domowa bieżnia zwiększająca elastyczność w ustalaniu terminów i pór treningów.

Rower

W przypadku kolarstwa mamy szerokie pole do popisu, ponieważ konstrukcja roweru umożliwia zamontowanie całej masy dodatkowego wyposażenia. Zakupy warto zacząć od wytrzymałego, wodo- i wstrząsoodpornego komputera rowerowego umożliwiającego wyświetlanie mapy z nawigacją, rejestrację trasy czy monitoring danych wysiłkowych.

Precyzyjny pomiar efektywności treningu umożliwią ramiona korby z pomiarem mocy, kadencji, balansu czy efektywności i płynności pedałowania lub pedały z czujnikiem mocy.

Bezpieczeństwo na drodze poprawią z kolei: kask ze światłami stopu i kierunkowskazami oraz zintegrowany system składający się z kamery rejestrującej wydarzenia za rowerzystą, radaru wstecznego ostrzegającego o zagrożeniach i oświetlenia.

Od niesprzyjających rowerzystom pór roku i złej pogody ustrzeże nas trenażer, do którego można wpiąć własny, tradycyjny rower. Taki zestaw, dzięki możliwości kontynuowania cyklu zajęć w domu, umożliwi zachowanie ciągłości treningów. Dodatkowym urozmaiceniem może być podłączenie całego systemu do telewizora, co umożliwi przejechanie w domu każdej, wgranej wcześniej trasy, ze wszystkimi zjazdami i podjazdami oraz ściganie się z wirtualnymi i prawdziwymi rywalami” – radzi Jakub Przybylski.

Do czysto sportowych gadżetów – szczególnie, gdy mamy rower wyższej klasy – warto dodać także lokalizator (np. montowany w specjalnie przystosowanym do tego dzwonku), który pomoże nam odnaleźć rower w przypadku kradzieży.

Pływanie

Przed wyjściem na basen warto zaopatrzyć się w okularki pływackie z wewnętrznym wyświetlaczem pokazującym podstawowe dane np. przepłynięty dystans, czas treningu czy średnią prędkość. Przy monotonnych zajęciach przydadzą się wodoodporne słuchawki bezprzewodowe, a podczas ćwiczeń z trenerem radiowy interkom umożliwiający odbieranie instrukcji na bieżąco (przydatny także przy uprawianiu innych sportów wodnych np.: żeglarstwa czy windsurfingu).

Inne sporty

Do ćwiczeń siłowych przydadzą się inteligentne hantle i smart skakanka. Tenisiści, piłkarze czy siatkarze zrobią dobry użytek z radaru do pomiaru prędkości piłki. Golfiści wykorzystają miernik odległości, za pomocą którego oszacują dystans do zagranej piłeczki, a miłośnicy jogi powinni wyposażyć się matę z czujnikami obciążenia pomagającą monitorować poprawność wykonywanych ćwiczeń.

Na koniec warto wspomnieć także o inteligentnej odzieży: koszulkach, spodenkach czy legginsach z sensorami do zbierania danych treningu takich jak np. aktywność poszczególnych mięśni czy ilość spalonych kalorii. To gadżet dla wszystkich sportowców, podobnie jak trenażer oddechowy pomagający poprawić wydajność płuc i wytrzymałość mięśni oddechowych. Do listy urządzeń uniwersalnych trzeba dodać pistolet do masażu i coś, co pozwoli pochwalić się naszymi osiągnięciami przed światem: kamerę sportową z dobrą stabilizacją.

Rozwój inteligentnych urządzeń zmienia podejście do treningu i aktywności fizycznej. Dzięki zaawansowanej technologii, sportowcy mogą śledzić swoje postępy, analizować dane treningowe, poprawiać technikę oraz utrzymywać zdrowy tryb życia. Integracja smart urządzeń z aplikacjami mobilnymi i rosnąca liczba funkcji zdrowotnych sprawiają, że korzyści wynikające z ich użytkowania są coraz bardziej wszechstronne, co przyczynia się do poprawy efektywności treningów oraz motywacji do regularnej aktywności fizycznej. Jednak niezależnie od tego, w ile dodatkowych urządzeń się zaopatrzymy, należy pamiętać o tym, że powinny one być wsparciem, a nie zamiennikiem fachowej porady trenera lub fizjoterapeuty” – podsumowuje Jakub Przybylski, Dyrektor Dywizji Akcesoria i Peryferia w Komputronik.

Publikacja sponsorowana

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bieganie dla nowicjuszy: Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem Previous post Bieganie dla nowicjuszy: Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem