Skutki długoletniego palenia

Chyba wszyscy palacze doskonale wiedzą praktycznie wszystko na temat szkodliwości palenia. Jednak dopóki nie odczuwają z tego powodu poważniejszych dolegliwości, są przekonani, że nic złego im nie grozi. Każdego dnia, w którym ktoś sięgał po papierosa, nieustannie faszerował swój organizm nie tylko dymem papierosowym i zawartą w nim nikotyną, lecz także różnego rodzaju substancjami smolistymi oraz rakotwórczymi. Nie mogło to pozostać niezauważone przez organizm człowieka.

Zmiany widoczne gołym okiem
Organizm osoby, która systematycznie pali, starzeje się stosunkowo szybko. Skutki długotrwałego palenia są widoczne gołym okiem. Skóra palacza znacznie szybciej pokryje się zmarszczkami, również cera nie będzie taka świeża, jak u osoby niepalącej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek rany, nie zagoją się one tak szybko. U niektórych osób mogą zaostrzyć się schorzenia skóry, takie jak trądzik czy łuszczyca.

Choroby wywołane paleniem
Osoby, które od dłuższego czasu palą papierosy powinny mieć świadomość tego, że ryzyko pojawienia się u nich nowotworów złośliwych układu oddechowego, pokarmowego czy narządów, np. nerek, jest bardzo duże. Długotrwałe palenie przyczynia się również do znacznie podwyższonego ryzyka wystąpienia wielu innych poważnych chorób i schorzeń. Można wymienić chociażby owrzodzenie żołądka czy różnego rodzaju nowotwory, praktycznie wszystkich narządów. Wśród tych wszystkich groźnych chorób i schorzeń wymienić można PochP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Narażeni są na nią zarówno palacze, jak również osoby, które biernie wdychają dym tytoniowy. Problem ten dotyczy głównie mężczyzn po 50-tym roku życia. Choroba ta objawia się zmianami w strukturze płuc. Uszkodzony zostaje miąższ płucny – rozerwaniu ulegają pęcherzyki płucne, a także następuje rozpad włókien sprężystych w tkance łącznej. Zmiany zachodzą również w oskrzelach, gdzie dochodzi do zmniejszenia liczby komórek rzęskowych i przeroście mięśni, jednocześnie wzrasta liczba komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie śluzu. To wszystko powoduje przewlekle zapalenie oskrzeli oraz rozedmę płuc.

Organizm palacza jest o wiele bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje, znacznie trudniej się regeneruje. Po wielu latach, zmiany można dostrzec nawet w DNA. Nałogowy palacz z każdym rokiem palenia posiada coraz słabszą wydolność. Nie może również poszczycić się taką pamięcią, jak osoba niepaląca.

Większość chorób, które są następstwem palenia papierosów, ujawnia się dopiero po wielu latach uzależnienia. Niestety nie można już cofnąć czasu, a tym samym wszystkich zmian, które dokonały spustoszenia w organizmie. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zdecydować się na walkę z uzależnieniem od tytoniu.

Dym papierosowy, a najmłodsi
Nałogowi palacze, którzy posiadają dzieci, doskonale wiedzą, że nie raz ich pociechy były zmuszone wdychać dym tytoniowy. Paląc w ich obecności, nawet na świeżym powietrzu, nie sposób uchronić je całkowicie przed wdychaniem dymu. Trzeba mieć świadomość, że bierne palenie jest tak samo niebezpieczne. Dzieci, które są zmuszane do wdychania dymu papierosowego, o wiele częściej chorują na różnego rodzaju infekcje układu oddechowego. Dzieci nałogowych palaczy znacznie częściej zapadają na astmę oskrzelową, oraz na przewlekłe zapalenie ucha środkowego, które jest jedną z głównych przyczyn głuchoty małych dzieci.

Nawet wiele lat po zerwaniu z nałogiem, można odczuwać negatywne skutki palenia papierosów. Wszystko zależy oczywiście od czasu trwania nałogu oraz predyspozycji każdego organizmu. Potrzeba wiele czasu i szczególnej dbałości o dietę oraz styl życia, by organizm oczyścił się z nikotyny. Jednak największe zmiany można odczuć już w stosunkowo krótkim czasie po zerwaniu z nałogiem. Warto więc, jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki i zerwać z tym nałogiem.