Jak dobrać sobie rower?

Jak dobrać sobie rower?

0 0
Read Time:2 Minute, 34 Second

Już dawno minęły czasy, kiedy to każdy w wieku dziesięciu lat dostawał rower i za każdym razem był to rower górski. Świadomość rowerowa w Polsce rośnie, dzięki czemu w sklepach można znaleźć rower do każdego terenu i każdej intensywności jazdy. Chociaż na pierwszy rzut oka łatwo się pogubić w terminologii i specyfikacjach, to tak naprawdę znalezienie roweru do swoich potrzeb jest prostsze, niż się wydaje.

Rower górski

Tak zwany MTB (Mountain Terrain Bike) jeszcze dziesięć lat temu był uznawany za jedyny słuszny typ roweru, a każde dziecko obowiązkowo dostawało właśnie „górala” na komunię. Dzisiaj to rower, który służy przede wszystkim do jazdy w trudnym, górskim terenie. Górskie szlaki, leśne ścieżki i wszystko, co wymaga maksymalnie wytrzymałej konstrukcji roweru. MTB zazwyczaj są nieco cięższe od innych typów, a geometria ramy zapewnia mocno pochyloną konstrukcję, dzięki której rowerzysta ma pełną kontrolę nad rowerem i może szybko zareagować, gdy na drodze stanie mu nieprzewidziana przeszkoda.

Rower górski jest idealny dla każdego, kto w rowerze szuka przede wszystkim adrenaliny. To sprzęt raczej do weekendowych wycieczek za miastem i intensywnego treningu na łonie natury niż codziennego użytkowania. Przykładem jest rower Kross Lebel B7, polecany przez samą Maję Włoszczowską.

Rower szosowy

To sportowy typ roweru, dostosowanego przede wszystkim do twardych, asfaltowych dróg. Lekka konstrukcja sprzętu jest w tym typie roweru najważniejsza, ponieważ bezpośrednio przekłada się na osiąganą prędkość. Niektóre modele ważą mniej niż 10kg. To rowery do wycieczek po szosach i długich jazd, nieraz wielogodzinnych. Pozycja rowerzysty szosowego jest mocno pochylona, by maksymalnie zoptymalizować opór powietrza i płynność jazdy.

Rowery szosowe są polecane każdemu, kto kocha prędkość i jest gotowy poświęcić długie godziny na jazdę po drogach. Model Kross Vento 3.0 to rower szosowy, który waży zaledwie 9,7kg i umożliwia osiąganie naprawdę wysokich prędkości.

vento_3_0_black_yellow_matte

Rower turystyczny

Rowery turystyczne, zwane również trekkingowymi, to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą uprawiać kolarstwo, ale lubią zarówno nieutwardzone, jak i asfaltowe nawierzchnie. To sprzęt przeznaczony do zaawansowanej turystyki rowerowej i długich, wymagających i nieraz wielodniowych tras. Stabilna, wytrzymała konstrukcja pozwala przewozić znaczy bagaż i jest znacznie ważniejsza od lekkości czy dużej ilości przerzutek.

Pozycja rowerzysty na rowerze turystycznym nie jest tak nisko pochylona jak przy rowerze szosowym, ale też nie tak wyprostowana jak w wypadku roweru miejskiego. Z uwagi na długie trasy wygoda jazdy ma tu duże znaczenie. Przykładem roweru trekkingowego jest Kross Trans Global.

Rower miejski

Tak zwany „holender” to rower przeznaczony do codziennego użytkowania przez znaczącą większość osób szukających dla siebie odpowiedniego sprzętu. To rower przeznaczony do bezpiecznego przemieszczania się w miejskiej dżungli. Komfort jazdy ma tutaj absolutnie najwyższy priorytet: w odróżnieniu od rowerów sportowych, rower miejski zapewnia pozycję całkowicie wyprostowaną, dzięki czemu rowerzysta widzi wszystko, co się dzieje wokół niego i jest w stanie szybko zareagować. Dodatkowo, rowery miejskie często są starannie wystylizowane i projektowane z myślą o dobrej prezencji.

Każdy, kto potrzebuje roweru raczej do codziennego transportu niż do sportowych wyczynów, powinien zastanowić się nad rowerem miejskim. Cięższe, stabilniejsze i wygodniejsze są idealne do jazdy do pracy czy przewożenia zakupów. Seria Originals marki Le Grand proponuje modele William 3 i Virginia 3 dla fanów roweru na co dzień.

virginia_3_pudrowy_polysk

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Joga dla początkujących w domu – joga dla kręgosłupa
Next post Zdrowie na siłę