Przygotuj rower do sezonu wiosennego

Przygotuj rower do sezonu wiosennego

Rozpoczęcie sezonu rowerowego wiąże się zawsze z przygotowaniem sprzętu do jazdy. Po kilku miesiącach bezczynności nasz rower wymaga trochę zabiegów odświeżających. Zanim ponownie wsiądziesz na swoje dwa kółka, sprawdź jego stan po zimie i zadbaj o konserwację. Podstawowe czynności, które należy wykonać to czyszczenie i smarowanie.

Czyszczenie

Przed wstawieniem roweru do piwnicy zawsze trzeba pamiętać o jego wyczyszczeniu. Jeżeli jednak zaniedbałeś ten krok poprzednim razem, teraz musisz dokładnie oczyścić swój pojazd z resztek błota. Najłatwiejszy sposób na rozmiękczenie starego brudu to wykorzystanie węża ogrodowego – wystarczy umyć rower pod ciśnieniem i pozostawić na 10 minut. Po upływie tego czasu możesz przystąpić do kolejnego kroku – mycia za pomocą ciepłej wody z płynem do naczyń lub preparatami do rowerów. Dedykowane preparaty lepiej radzą sobie z usuwaniem także trudnych zabrudzeń, np. smaru. W mechanicznym usuwaniu brudu pomogą specjalne akcesoria rowerowe do czyszczenia, których kształt jest dostosowany do określonych części rowerowych. Szczególnie przydatne są szczotki do czyszczenia napędu, które są wyprofilowane w taki sposób, aby docierać do wszystkich przestrzeni między trybami. Jeśli nie masz ich pod ręką, możesz wykorzystać zużytą szczoteczkę do zębów i szmatkę. Pamiętaj o dokładnym umyciu nawet tak drobnych elementów jak szprychy. Podczas pracy omijaj łańcuch, który wymaga nieco innego potraktowania.

Układ napędowy

Zanim zabierzesz się za łańcuch sprawdź, czy przypadkiem nie wymaga całkowitej wymiany. Być może nie warto się wysilać, ponieważ po ostatnim sezonie potrzebujesz nowego łańcucha. Widoczna na pierwszy rzut oka rdza i popękania to jasny sygnał, że można go wyrzucić. Mniej oczywisty jest stopień zużycia, który objawia się stopniowym rozciąganiem łańcucha, co da się zmierzyć za pomocą specjalnego przyrządu lub zwykłej linijki i suwmiarki. Po ocenie stanu możesz przystąpić do mycia układu napędowego. Do tego celu potrzebne są akcesoria rowerowe stworzone z myślą o elementach, których nie da się czyścić w klasyczny sposób. Do tego celu służą wyprofilowane szczotki, spray ze sprzężonym powietrzem, benzyna ekstrakcyjna, degreasery (ekologiczne rozpuszczalniki) lub zwykłe rozpuszczalniki. Przy dużym zabrudzeniu łańcuch najlepiej zdjąć z roweru, włożyć do słoika z rozpuszczalnikiem, zakręcić wieczko i energicznie potrząsać przez minutę. Jeżeli preparat jest zabrudzony, czynność powtórz do uzyskania czystego łańcucha. Po wszystkim wystarczy go wyjąć, wysuszyć i ponownie zamontować. Nie zapomnij o nasmarowaniu łańcucha i konserwacji wszystkich elementów układu napędowego.

Przegląd roweru na wiosnę to czynność obowiązkowa, która ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo i komfort naszej jazdy. Przygotowanie do sezonu rowerowego poprzez sprawdzenie, które części wymagają ewentualnie wymiany oraz drobne naprawy pozwolą na bezstresowe czerpanie przyjemności z jazdy naszym jednośladem.

Previous post Naturalne źródła energii dla Twojego organizmu!
Next post Trener personalny – dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?