Defibrylator – jak działa, na czym polega?

Defibrylator – jak działa, na czym polega?

0 0
Read Time:2 Minute, 31 Second

Defibrylacja, to czynność, którą większość z nas zna z filmów i seriali. Niewielu z nas miało wątpliwą przyjemność być przy tak krytycznym zdarzeniu, poza osobami zajmującymi się zawodowo ratowaniem życia. Defibrylacja polega na wytłumianiu nagłych i chaotycznych impulsów, które przepływają przez serce. Efekt umożliwiający unormowanie pracy serca osiągany jest dzięki oddziaływaniu na nie prądem stałym o odpowiednio dużej energii.

Urządzenia występują z dwóch rodzajach, defibrylatory jednofazowe i dwufazowe.

Defibrylator jednofazowy obliczony jest na wyładowania o tej samej wartości, każde po 360J. Natomiast w dwufazowym pierwsze wyładowanie zamyka się w przedziale 150-200J a kolejne 150-360J.

Defibrylator to jednostka centralna i dwie elektrody. Samo urządzenie może różnić się funkcjami i wyglądem, zależnie od klasy urządzenia. Można spotkać aparaty wielofunkcyjne, które mają wyświetlacze służące do odczytu kilku przydatnych parametrów pacjenta, jak temperatura, ciśnienie, EKG. Skromniejsze wersje będą miały jedynie odczyt samego EKG. Popularne są obecnie defibrylatory AED, przeznaczone np. do stanowisk ratunkowych w zakładach pracy i innych miejscach publicznych. Aparat AED jest łatwy w obsłudze nawet dla osób z zaledwie elementarnym przeszkoleniem. AED sam analizuje EKG poszkodowanego i decyduje o zastosowaniu defibrylacji, a także o doborze siły wstrząsów generowanych w odpowiednich sekwencjach od 150J do 360J. Elektrody takich urządzeń często są przyklejane, dzięki temu ratujący nie musi nic więcej robić, jedynie umocować je zgodnie z rysunkiem na urządzeniu.

btl_pro_aed

Obecnie dąży się do coraz większego upowszechniania defibrylatorów AED wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi i z wyliczeń statystycznych wynika, że przypadek zatrzymania krążenia może wystąpić przynajmniej raz na dwa lata. W takich miejscach aparaty AED powinny być rozmieszczone w sposób przemyślany, tak, aby skorzystanie z nich nie zajęło więcej niż 3 minuty. Stąd coraz częstsze akcje promujące zwiększanie liczby urządzeń przez gminy we wszystkich miejscach publicznych jak szkoły, szpitale, kina, centra handlowe, pływalnie, zakłady pracy, urzędy i inne skupiska ludzi.

Instrukcja użycia defibrylatora AED

Aby użyć defibrylatora AED należy postępować zgodnie z instrukcją. Przede wszystkim ważne, aby w czasie przygotowań ktoś inny prowadził cały czas tradycyjną resuscytację krążeniowo-oddechową. Najpierw należy włączyć urządzenie, a następnie podłączyć kabel i nakleić elektrody do ciała pacjenta zgodnie z rysunkiem, jedną pod obojczykiem po prawej stronie mostka, a drugą po lewej stronie mostka w linii środkowo-pachowej. W przypadku, kiedy poszkodowanym jest dziecko, należy użyć elektrod pediatrycznych, które wchodzą zawsze w skład zestawu. Kolejne kroki należy wykonywać zgodnie z komendami głosowymi, które podaje aparat. Najważniejsza jest szybkość działania, bowiem z każda kolejną minutą poszkodowany ma coraz mniejszą szansę na przeżycie.

Gęste rozmieszczenie defibrylatorów AED, odpowiednia ilość przeszkolonych pracowników oraz łatwość obsługi urządzenia to czynniki, dzięki którym aparat coraz częściej ratuje skutecznie ludzkie życie. Dodatkowo zaletą takich defibrylatorów jest ich niezawodność uzyskiwana dzięki bardzo pojemnym bateriom gwarantującym czas czuwania do 5 lat lub do 200 wyładowań. Ponadto AED ma wbudowaną funkcję cyklicznych autotestów, co pozwala na monitorowanie jego gotowości do użycia. Akcja ratunkowa zapisywana jest w pamięci aparatu, co daje wiedzę poglądową dla służb przejmujących później poszkodowanego, dotyczącą przebiegu wydarzeń. Pamięć mieści do 5 akcji, które mogą trwać nawet 3 godziny.

Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.

Więcej: https://kredos.pl/defibrylatory

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Nordic walking – sport dla każdego
Next post Przygotuj się na Runmageddon z marką Remington!