Ubezpieczenie dla biegaczy – polisa na wszelki wypadek

Ubezpieczenie dla biegaczy – polisa na wszelki wypadek

W 2014 roku odbyło się blisko trzy i pół tysiąca imprez biegowych w całej Polsce. Bieganie stało się modne i modzie tej ulega coraz większe grono zwolenników aktywnego spędzania czasu. Jak biegać bezpiecznie i z głową? Jak ubezpieczyć od skutków ewentualnych kontuzji? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika dla przezornych biegaczy.

Powszechne przekonanie głosi, że sport to zdrowie. Inne powiedzenie mówi: przezorny zawsze ubezpieczony. Warto zatem zastanowić się nad ochroną w postaci ubezpieczenia, bo uprawianie sportu może skutkować kontuzją i trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Dobrze dobrana polisa wypadkowa dla miłośnika sportów to niedroga inwestycja, która w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń może okazać się nieocenioną pomocą w rekonwalescencji.

Czy biegacz potrzebuje specjalnej ochrony ubezpieczeniowej?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli biegasz „amatorsko”, jedynie dla utrzymania kondycji, standardowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) powinno stanowić dla Ciebie wystarczająca ochronę. A co w przypadku gdy biegasz jako uczestnik zawodów sportowych i Twoim celem jest osiąganie jak najlepszych wyników?

Jeszcze amator, czy już zawodowiec?

Jak odróżnić biegającego amatora od zawodowca? Czy udział w jednym półmaratonie powoduje konieczność wykupienia ubezpieczenia dla sportowców, albo NNW z uwzględnieniem odpowiedniej klauzuli? Czy bieganie traktowane jest, jako sport podwyższonego ryzyka?

Dominika Grabek z zespołu porównywarki ubezpieczeń mfind wyjaśnia: Towarzystwa ubezpieczeniowe nie wymieniają biegania wśród sportów ekstremalnych w standardowym ubezpieczeniu NNW. Bieganie rekreacyjne nie jest sportem ekstremalnym ani o wysokim stopniu ryzyka. Osobom biorącym udział w grupowych imprezach biegowych wystarczy zatem zwykłe NNW, które zapewnia odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Inaczej rzecz ma się z osobami, które bieganie traktują poważniej niż tylko zdrowe hobby. Zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych, trenujący bieganie zawodowo, będą musieli poszukać na rynku odpowiedniej oferty uwzględniającej zawodowe lub wyczynowe uprawianie sportu.

Ubezpieczeniowa oferta dla biegaczy

 • Uniqa: NNW osób związanych z kulturą fizyczną

Ubezpieczenie Uniqa skierowane jest dla osób do 70. roku życia. Ubezpieczenie może być zawarte w dwóch zakresach: podstawowym i rozszerzonym w jednym z trzech wariantów:

 • pełnym (całodobowym)
 • ograniczonym do zdarzeń powstałych w czasie wykonywania pracy zawodowej lub innych czynności określonych w umowie ubezpieczenia (np. treningów i zawodów)
 • ograniczonym do zdarzeń powstałych w czasie wykonywania pracy zawodowej lub innych czynności określonych w umowie ubezpieczenia oraz w drodze z domu do pracy i z pracy do domu

Za polisę w Uniqa w zakresie podstawowym na sumę ubezpieczenia 50 tys. zł zapłacisz około 600 zł.

 • PZU: PZU SPORT

Ubezpieczenie PZU Sport zawarte może zostać w jednym z trzech wariantów:

 • Wariant I – gwarantuje świadczenie za wszystkie częściowe uszczerbki na zdrowiu
 • Wariant II – ubezpieczyciel płaci tylko za uszczerbki na zdrowiu powyżej 20%
 • Wariant III – odszkodowanie przysługuje jedynie w przypadku trwałego inwalidztwa lub utraty kończyny, wzroku lub mowy

Każdy wariant obejmuje ponadto świadczenie z tytuł śmierci oraz zwrot poniesionych kosztów jednorazowego zakupu protez i środków pomocniczych do wskazanych w OWU sum.

W PZU biegacz w wieku 32 lat o biorący udział w zawodach sportowych za NNW na sumę 100 tys. zł. rocznie zapłaci 1 961 zł.

 • InterRisk: NNW PLUS

Towarzystwo InterRisk reklamuje polisę NNW PLUS jako ubezpieczenie dla osób aktywnych (Safe Fit), ale w rzeczywistości jest to ogólne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla każdego. W ramach ubezpieczenia NNW PLUS ochroną mogą być objęte osoby fizyczne bez ograniczeń wiekowych.

Ubezpieczenie może być zawarte w dwóch zakresach: pełnym (24h) i ograniczonym (obejmującym tylko nieszczęśliwe wypadki przy pracy). W ramach każdego wariantu dostępne są 3 opcje do wyboru:

 • opcja podstawowa – system świadczeń proporcjonalnych (wysokość świadczenia określona jest w takim procencie sumy ubezpieczenia, w jakim Ubezpieczony doznał uszczerbku na zdrowiu)
 • opcja podstawowa plus – system świadczeń stałych (odszkodowanie przysługuje wyłącznie w przypadku utraty kończyny, słuchu, wzroku lub mowy albo paraliż)
 • opcja progresja – system świadczeń progresywnych (podobnie jak w opcji podstawowej, z tym że wraz ze wzrostem uszczerbku na zdrowiu rośnie również wypłacany procent sumy ubezpieczenia)

Różnice między poszczególnymi opcjami są niestety opisane w warunkach ubezpieczenia w bardzo skomplikowany sposób, więc osoby zainteresowane zakupem ubezpieczenia w InterRisk powinny przed zawarciem umowy szczególnie uważnie przeczytać OWU.

Maksymalna suma ubezpieczenia NNW Plus InterRisk wynosi 40 tys. zł. Składka dla osoby startującej w imprezach biegowych to 575 zł rocznie.

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Każde ubezpieczenie dostępne na rynku zawiera wyłączenia odpowiedzialności, z którymi przyszły ubezpieczony przed podpisaniem umowy winien się zapoznać. Towarzystwa ubezpieczeń najczęściej zastrzegają, że nie wypłacą odszkodowania m. in. jeśli do wypadku dojdzie w wyniku działania ubezpieczonego pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, w wyniku udziału w bójkach lub podczas obsługiwania maszyn i prowadzenia pojazdów bez uprawnień.

Ubezpieczeniem nie są objęte również następstwa operacji lub innych zabiegów leczniczych, jeżeli powodem wykonania tych zabiegów lub operacji nie było leczenie podjęte w związku z nieszczęśliwym wypadkiem.

Standardowo wyłączone z odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych są też szkody na skutek działań wojennych, stanu wyjątkowego, strajków, zamieszek, rozruchów, aktów terrorystycznych.

Od jakich czynników uzależniona jest wysokość składki ubezpieczenia dla biegacza i osób aktywnie spędzających czas?

Wysokość składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od takich czynników jak:

 • wiek i stan zdrowia ubezpieczonego z uwzględnieniem indywidualnej oceny ryzyka
 • zakres i wariant ubezpieczenia
 • suma ubezpieczenia
 • wykonywany zawód lub dyscyplina sportu

UWAGA! Osoby uprawiające spot wyczynowo, czyli sportowcy zrzeszeni w klubach lub zawodowi, zapłacą wyższą składkę, której wysokość zostanie ustalona indywidualnie.

Biegać każdy może, jeden lepiej drugi trochę gorzej. Bez względu na stopień naszego zaangażowania w aktywności fizyczne zawsze warto pamiętać o ubezpieczeniu się na wypadek nieoczekiwanych niespodzianek w postaci kontuzji.

Monika Wilk, Akademia mfind – serwis z poradami, aktualnościami oraz raportami ubezpieczeniowymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czy CityFit zmieni warszawski rynek fitness?
Next post 10 nawyków żywieniowych, które pozwolą Ci schudnąć!