Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy posiada pewną, określoną wiedzę na temat higieny rąk. Już od najmłodszych lat, wpajane nam są podstawowe zasady dotyczące mycia rąk.
Wydaje się, że nawet dzieci doskonale wiedzą, że po skorzystaniu z toalety należy umyć ręce. Wykonując tę czynność, warto korzystać ze specjalnych kosmetyków, które pozwolą odpowiednio zadbać o dłonie. Tego typu produkty znajdziecie tutaj: https://www.apteka-leki.pl/kategoria/208-pielegnacja-rak.html. Czy jednak rzeczywiście, wszyscy tak restrykcyjnie podchodzą do higieny rąk? Badania dowodzą jednak, że bardzo wiele osób tego nie robi. Jakie zagrożenia niesie za sobą taka nieodpowiedzialność? Dlaczego równie tak istotne jest także właściwe wycieranie rąk?
Prosta czynność, a tak kłopotliwa
Od maleńkości, rodzice, dziadkowie i inne osoby, z którymi mamy styczność, wpajają nam niczym mantrę, że ręce należy myć zawsze. Wszystko po to, aby uniknąć dolegliwości, funkcjonujących pod określeniem choroba brudnych rąk. W ich skład wchodzą takie dolegliwości jak np. salmonella czy też wirusowe zapalenie wątroby typu A. W jaki sposób mogą się one objawiać? Intensywne bóle brzucha, wymioty, przewlekłe biegunki – to tylko część objawów. Niektóre niedogodności mogą być naprawdę uciążliwe i w perspektywie czasu groźne dla zdrowia, a nawet życia. To najlepiej pokazuje, jak ogromne konsekwencje dla nas może nieść za sobą niewykonywanie na pozór tak błahej czynności, jak mycie rąk. Higiena jest niezwykle ważna. Szacuje się, że niewłaściwa pielęgnacja dłoni oraz nieregularne mycie rąk mogą być źródłem prawie 90% wszystkich zakażeń występujących u ludzi. Jak wyglądają wyniki badań? Niestety, nie są najlepsze. Mimo że praktycznie 100% ankietowanych osób zarzeka się, że myje ręce po każdym wyjściu z toalety, to tak naprawdę robi to niecałe 70% kobiet i zaledwie 37% mężczyzn.
Kiedy należy myć ręce?
Z dłoni korzystamy wielokrotnie każdego dnia, aż trudno to w jakiś sposób oszacować. Można powiedzieć, że jest to najczęściej użytkowane przez człowieka narzędzie. Tak duża eksploatacja, może jednak przynieść niepożądane skutki, takie jak rany, przetarcia, zranienia, a nawet zakażenia. Jak odpowiednio czyścić dłonie? Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dłonie należy myć bardzo dokładnie i nieprzerwanie przez co najmniej minutę wodą z mydłem. Czynność te należy wykonywać zawsze po wyjściu z toalety, powrocie do domu z zewnątrz, przed każdym posiłkiem i zawsze wtedy, gdy z jakichś powodów na dłoniach znajdują się zabrudzenia. Brzmi banalnie, prawda? Niestety, nie wszyscy stosują się do tych podstawowych zasad. Miejmy nadzieję, że ten stan rzeczy będzie się zmieniał w najbliższym czasie.