Psychodermatologia – nowa dziedzina

Jeśli idzie o przyczyny chorób dermatologicznych to jeszcze niedawno zdiagnozowanie niektórych z nich wydawało się dużo prostsze niż obecnie. Nie zawsze bowiem wiadomo co jest pierwsze – czy jajko, czy kura?

Czy w zdrowym ciele zdrowy duch, czy odwrotnie? Wszak wiadomo, że człowiek w stanie depresji traci nierzadko odporność fizyczną. Bywa, że ktoś za przyczyną ogromnego stresu dostaje wysypki. Po prostu część zaburzeń psychicznych objawia się chorobami skóry, zaś niektóre zaostrzają te choroby i opóźniają ich leczenie.

Okazuje się, że stres może zaostrzyć trądzik młodzieńczy albo atopowe zapalenie skóry. Tu decydującym czynnikiem nierzadko bywa depresja albo wzmożone stany lękowe. Takie objawy można zaliczyć do psychosomatycznych. Toteż lekarz dermatolog coraz częściej podchodzi do pacjenta holistycznie, gdyż mamy tu do czynienia z współwystępowaniem objawów – psychicznych i fizycznych. Stres wzmaga przede wszystkim choroby skóry o charakterze zapalnym. Warto przy okazji wymienić te choroby skóry, na które szczególny wpływ może mieć psychika – są to: atopowe zapalenie skóry, świerzbiączka, łysienie plackowate, pokrzywka, łuszczyca, wyprysk potnicowy, opryszczka nawracająca. Na dodatek nierzadko powoduje nadmierne pocenie się, co też nie pomaga ustępowaniu podobnych dolegliwości.

5562e3f52d4f5

Tu pomocna staje się nowa dziedzina – psychodermatologia. Dlatego coraz częściej w wypadku niektórych chorób skóry uzupełnieniem leczenia farmakologicznego stają się techniki relaksacyjne, muzykoterapia lub nawet uczestnictwo w grupach wsparcia.

Z drugiej strony choroby skóry mogą powodować wyizolowywanie się społeczne osoby cierpiącej na podobne dolegliwości. Nie są odosobnione przypadki kobiet cierpiących na dysmorfofobię twarzy, które decydowały się na próby samobójcze. Nierzadko młodzi ludzie z wyraźnym i nieustępliwym trądzikiem izolują się od rówieśników bojąc się swoistej stygmatyzacji i w tej grupie jest największy odsetek o myślach samobójczych. Do tego mogą dojść zachowania obsesyjno-kompulsywne a nawet urojenia. Przecież nawet zdrowa osoba nierzadko odruchowo drapie się po swoim ciele mając świadomość obecności w pobliżu kogoś chorego na świerzb. Według różnych badań problemy psychiczne ma od 30 do 80 proc. osób z chorobami skórnymi.