Przyczyny niepłodności wśród kobiet

Przyczyny niepłodności wśród kobiet

0 0
Read Time:1 Minute, 30 Second

O niepłodności mówi się wtedy, kiedy kobieta nie może zajść w ciążę mimo podejmowania starań przez ponad rok. Do najczęstszych przyczyn niepłodności żeńskiej zaliczane są niedrożność jajowodów, brak owulacji oraz choroby, takie jak endometrioza i zespół policystycznych jajników.

Niedrożność jajowodów

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet są niedrożne jajowody. Schorzenie może być wrodzone lub spowodowane stanami zapalnymi przydatków (jajników i jajowodów). Niedrożność jajników może być też skutkiem:

  • infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową,
  • operacji macicy i w obrębie jamy brzusznej,
  • nowotworu,
  • poronienia,
  • ciąży pozamacicznej,
  • zapalenia wyrostka robaczkowego,
  • stosowania antykoncepcyjnej wkładki domacicznej.

Zrosty i przewężenia w obrębie jajowodów można korygować za pomocą zabiegu laparoskopowego. Jego skuteczność jest jednak ograniczona i zwykle nie udaje się w pełni przywrócić funkcji chorego narządu. W takim przypadku pacjentkom zaleca się metody zapłodnienia pozaustrojowego. Niestety tylko największe miasta oferują tego typu leczenie niepłodności – Warszawa, Wrocław, Poznań to główne ośrodki, gdzie wykonuje się zabiegi in vitro.

doctor-784329_640

Brak owulacji

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to jeden z kluczowych etapów cyklu menstruacyjnego. U każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym owulacja następuje raz w miesiącu. Od momentu dojrzewania płciowego aż do menopauzy, w jednym z jajników co miesiąc powinna dojrzewać nowa komórka jajowa. Brak owulacji (wynikający najczęściej z zaburzeń hormonalnych) uniemożliwia naturalne zajście w ciążę. Jajeczkowanie można jednak stymulować farmakologicznie (cytrynianem klomifenu, gonadotropinami). Leczenie pomaga wywołać owulację, a w rezultacie zwiększa szanse na poczęcie.

Choroby zaburzające płodność: endometrioza i PCOS

Trudności z zajściem w ciążę mogą być również wywołane chorobami. Najczęściej występujące schorzenia związane z niepłodnością to endometrioza i zespół policystycznych jajników (PCOS). Endometrioza polega na obecności błony śluzowej macicy poza jej obszarem (np. w pochwie lub okolicach jelit). Z kolei PCOS to zaburzenie o podłożu hormonalnym, które powoduje brak owulacji. Obie choroby negatywnie wpływają na funkcje rozrodcze, dlatego kluczowa jest prawidłowa diagnoza i szybkie podjęcie leczenia w klinice niepłodności.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dolegliwości jelitowe – objawy i sposoby na ich złagodzenie
Next post Zumba dla początkujących