Jak wybrać wałek do masażu?

Jak wybrać wałek do masażu?

Na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów do masażu i czasami ciężko zdecydować, który będzie dla nas odpowiedni. Zastanówmy się jaki wybrać dla siebie wałek do masażu?

Stopień twardości

Wybierając wałek do masażu trzeba zdecydować jaki stopień twardości będzie najodpowiedniejszy. Miękkie wałki do masażu bardzo łatwo uginają się pod ciężarem ciała. Polecane są w szczególności dla początkujących oraz osobom odczuwających duży ból mięśni. Taki masaż jest całkowicie bezbolesny. Z kolei wałki do masażu o średniej twardości sprawdzą się u osób uprawiających regularnie sport. Najtwardsze wałki do masażu dedykowane są zaawansowanym sportowcom, którzy mają dużą masę mięśniową albo niskie napięcie mięśniowe. Wybór odpowiedniego wałka do masażu powinien być dobierany do stopnia zaawansowania ćwiczeń. Nie zapominajmy również o wyborze odpowiedniej maty do ćwiczeń, która usprawnia trening.

Kształt urządzenia

Wybierając wałek do masażu trzeba zdecydować się na kształt urządzenia. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku pojawia się coraz więcej różnych wałków do masażu o nietypowych kształtach. Najczęściej spotkać można się z wałkami do masażu o podłużnych kształtach z gładkim wałkiem. Taki sprzęt idealnie nadaje się do masowania dolnych i górnych kończyn. Mięśnie przykręgosłupowe najlepiej masować wałkiem „ósemką”. Zbudowany jest w taki sposób, aby zapobiegać uciskom kręgów, ale skutecznie wywierać nacisk na mięśnie okoliczne.

Jak wiadomo cellulit od wieków jest wrogiem kobiet. Płeć żeńska szuka wszelakich sposobów, ale wygrać z tym wrogiem. Tutaj z pomocą przychodzą wałki do masażu z podłużnymi wyżłobieniami i wypustkami. Masują one bardziej intensywnie, niż pozostałe i są idealne w przypadku walki z cellulitem.

Wielkość wałka do masażu

Decydując się na zakup wałka do masażu należy zastanowić się jaka wielkość będzie odpowiednia. Warto wiedzieć, że wielkość wałka do masażu powinna być dostosowana do wielkości mięśni. Każdą część ciała należy masować wałkiem o innej średnicy. Przykładowo do masażu ud i łydek najlepiej zastosować standardowy wałek o średnicy 15 centymetrów i długości 30-35 centymetrów. Do masażu stóp, dłoni i ścięgna Achillesa lepiej jest wykorzystać nieco mniejszy wałek o średnicy 8-12 centymetrów.

Cena urządzenia

Z pewnością przy wyborze wałka do masażu dużą rolę odgrywa cena jaką jesteśmy w stanie zapłacić za sprzęt. Dobry wałek najczęściej kosztuje około 200 zł. Droższy sprzęt do masażu na pewno będzie bardziej wytrzymały, a więc dłużej będzie nam służył. Najlepiej kupić porządny wałek do masażu, dobrej jakości, który nie zużyje się szybko. Sklep sportowy online to dobre miejsce na szukanie tego rodzaju sprzętu, gdyż w internecie najłatwiej odnaleźć specjalistyczne przyrządy treningowe. Jeżeli uprawianie sportu jest naszym regularnym zajęciem to na pewno opłaca się kupić wałek do masażu lepszej jakości.

Masowanie ciała wałkiem zwiększa elastyczność i jędrność ciała. Rolowanie pomaga obniżyć napięcie mięśniowe i przyspiesza proces regeneracji mięśni. Profesjonaliści używają wałków do masażu także przed treningiem. Taki zabieg poprawia ukrwienie i rozgrzewa mięśnie, a więc zmniejsza ryzyko kontuzji. Jak widać taki prosty przyrząd  może szybko i efektywnie poprawić stan mięśni. Warto pamiętać, aby nie rolować kości i stawów, ponieważ przy intensywnych masażach mogą pojawić się siniaki, blizny czy guzy. Nie zdarza się to często, ale warto mieć to na uwadze lub skonsultować się z fizjoterapeutą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Catering dietetyczny – idealne rozwiązanie dla zabieganych
Next post Kwas foliowy w diecie sportowców