Biegać mądrze

Kolejna amerykańska książka o bieganiu? TAK! Najstarszy rokrocznie rozgrywany maraton nowożytny organizowany jest w Bostonie od 1897 roku. Polski najstarszy maraton (na pełnym dystansie) wystartował 70 lat później – w 1969 roku, w Dębnie. Wzięła w nim udział garstka wytrawnych biegaczy. W tamtym czasie w Stanach Zjednoczonych już nadciągał prawdziwy boom – w latach 70. amerykanie oszaleli na punkcie biegania.

Wtedy właśnie zaczęto na masową skalę produkować sprzęt i buty dla biegaczy. Pod koniec lat 70. książki o bieganiu należały do najlepiej sprzedających się tytułów w księgarniach. W połowie lat 80. 25 milionów Amerykanów deklarowało, że regularnie biega. Obecnie każdego roku dystans maratoński w USA pokonuje 500 tysięcy ludzi (u nas – 12 tysięcy).

biegac_madrze_okladka

W Polsce masowe zainteresowanie bieganiem pojawiło się dopiero kilka lat temu. Jeśli więc od kogoś czerpać wiedzę i inspiracje – to z pewnością od doświadczonych zawodników, trenerów i pasjonatów biegania zza wielkiej wody.

„Biegać mądrze” to książka sumująca ogrom wiedzy zdobytej przez lata startów, treningów, organizowania zawodów – życia bieganiem. Książki nie napisał jeden autor, ale prawdziwa plejada gwiazd. 15 ludzi, którzy tworzyli i tworzą historię amerykańskiego biegania. Mistrzowie olimpijscy i narodowi, zwycięzcy i organizatorzy największych i najsłynniejszych maratonów, autorzy bestselerowych książek o bieganiu, naukowcy i zawodowi sportowcy. Ludzie popychający bieganie do przodu.

Jeśli szukasz prostego planu zapisanego w kilku tabelach – nie sięgaj po tę książkę. „Biegać mądrze” nie podsuwa prostych recept i łatwych odpowiedzi. Tu liczą się niuanse.

Choć 15 autorów daje z pozoru sprzeczne podpowiedzi (biegaj więcej – biegaj mniej, ścigaj się – nie ścigaj, wszystko planuj – biegaj na wyczucie), to właśnie w tych przeciwieństwach skrywa się prawdziwa mądrość. Dzięki tej książce dowiesz się, jak cieszyć się bieganiem nie tylko na najbliższym treningu czy wyścigu – lecz przez całe życie.

„Biegać mądrze jest sympatyczną pozycją pozwalającą złapać dystans, uświadamiającą oczywistości, że moda na jogging powstała kilkadziesiąt lat temu, że świat nie zaczął się wczoraj, że można inaczej. Że wyboru dokonujemy – a przynajmniej powinniśmy dokonywać – my. I za to bardzo lubię Biegać mądrze Richarda Benyo”.

Artur Dębicki, blog „BBB – Biegowo Blogowa Bagatela”

Słowem, będziecie biegać mądrze. Bez zbędnych gadżetów, za to czerpiąc przyjemność – seksualną – z uwalniających się podczas joggingu endorfin.

Jacek Antczak, Gazeta Wrocławska