Nordic Walking – jak zacząć? Dobór sprzętu dla początkujących i nie tylko

Nordic Walking – jak zacząć? Dobór sprzętu dla początkujących i nie tylko

Czasem na spacerze mijamy żwawo maszerujące osoby trzymające w dłoniach kijki podobne do narciarskich. To nordic walking – aktywność wymyślona w Finlandii jako trening całoroczny dla miłośników nart biegowych. Od kilku lat wysiłek fizyczny w tej formie zdobywa sporą popularność w Polsce.

Choć wydawać by się mogło, że do nordic walking nie trzeba się specjalnie przygotowywać, prawda jest nieco inna. Dobry sprzęt oraz odpowiedni strój i obuwie zapewnią komfort oraz pozwolą na czerpanie z tej aktywności fizycznej maksymalnych korzyści dla zdrowia i samopoczucia. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrać kije do nordic walking według wzrostu oraz jak wygodnie ubrać się na trening, aby dawał on maksimum satysfakcji.

Kije trekkingowe – jak dobrać?

Podstawowy parametr, jakim należy się kierować wybierając kije trekkingowe do nordic walking jest ich długość. Nie powinny być ani zbyt krótkie ani za długie. Ponieważ w trakcie marszu z kijami należy odpychać się nimi od podłoża oraz wykonywać obszerne ruchy ramion, nieodpowiednio dobrany rozmiar może znacznie utrudniać te czynności.

Określenie, jaka długość kijów będzie dla nas odpowiednia jest bardzo proste. Należy stanąć pionowo i chwycić kije trekkingowe dłońmi. Zgięty łokieć powinien układać się pod kątem 90 stopni.

Można także skorzystać ze wzoru na długość kijów. Mnożymy wzrost w centymetrach razy 0,68 i otrzymujemy wartość, którą możemy się kierować wybierając kije trekkingowe.

Oczywiście takie kije nie są produkowane w kilkudziesięciu rozmiarach – zazwyczaj musimy wybrać nieco krótszy albo nieco dłuższy sprzęt w odniesieniu do wartości, którą wyliczyliśmy. Zasada jest taka, że dla początkujących lepsze będą nieco krótsze kije, natomiast dla osób bardziej zaawansowanych polecamy wybór dłuższych. Ma to swoje uzasadnienie – z biegiem czasu uczymy się lepszej techniki wymachu ramion, co pozwala nam na mocniejsze ruchy, dzięki czemu dłuższe kije nie są niewygodne w użytkowaniu. Zobacz modele kijów trekkingowych na E-Pamir.

Buty trekkingowe – podstawa komfortu i bezpieczeństwa

Nordic walking to chodzenie w terenie, kluczem jest więc odpowiednie obuwie. Dobrze dobrane buty zapewniają amortyzację, dzięki czemu stopy są odpowiednio chronione przed bólem i kontuzjami. Powinny być dopasowane do stóp oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów pozwalających skórze oddychać. Odporność na warunki pogodowe na pewno będzie dodatkowym atutem dla miłośników chodzenia z kijami.

Buty trekkingowe są idealnym rozwiązaniem. Są lekkie, ale jednocześnie solidne – zapewniają komfort i bezpieczeństwo w każdych warunkach. Podeszwa trekkingowa zapewnia przyczepność na każdym podłożu – nawet w górach czy na leśnej ściółce.

Obecnie buty trekkingowe stosują wiele różnych technologii, które mają zapewniać ochornę przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Ich konstrukcja zapewnia stopie odpowiednie oparcie przy zachowaniu swobodnego zakresu ruchu, tak ważnego w trakcie nordic walkingu.

Bielizna termoaktywna – podstawa w trakcie treningu

Nordic walking może kojarzyć się z bardziej energicznym spacerem. Jest to oczywiście mit. Ta aktywność fizyczna, gdy wykonywana poprawną techniką, angażuje wiele grup mięśni i pozwala naprawdę mocno się zmęczyć. Dlatego dobór odpowiedniego stroju do ćwiczeń jest również bardzo istotny.

Kluczem do dobrego samopoczucia podczas treningu jest bielizna termoaktywna lub termiczna. Chroni ona ciało przed dyskomfortem związanym z poceniem – odprowadza wilgoć i zapewnia skórze dostęp powietrza. Bielizna taka bardzo szybko schnie, dlatego jest to idealne rozwiązanie na lato. W zimie bielizna termiczna będzie ona dodatkową warstwą izolującą ciało od zewnętrznych temperatur, jednak bez przegrzewania.

Dobrze dobrana bielizna termoaktywna wysokiej jakości to gwarancja swobody ruchów podczas nordic walkingu. Jest wykonana z miękkich, bezpiecznych dla skóry materiałów. Kupując bieliznę termiczną możemy wybrać między innymi koszulki, bluzy, spodenki, getry czy kalesony. Skompletowanie pełnego stroju treningowego w naszym sklepie nie będzie problemem.

Trzy podstawowe elementy – kije trekkingowe, buty trekkingowe i bielizna termoaktywna lub termiczna – pozwolą w komfortowy i bezpieczny sposób uprawiać nordic walking. Warto w nie zainwestować nawet będąc początkującym amatorem kijków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dlaczego uzależniamy się od biegania, czyli czym jest stan flow?
Next post Depilacja laserowa – kiedy zacząć depilację laserową?