Korzyści płynące z treningu judo dla dzieci

Korzyści płynące z treningu judo dla dzieci

Śmiało możemy zauważyć tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o zainteresowanie judo dla dzieci. Coraz chętniej rodzice wysyłają swoje pociechy na zajęcia dodatkowe ze sztuk walki, a niewątpliwie judo dla dzieci cieszę się ogromnym zainteresowaniem. Ciekawe jest również to, że tego typu sztuki walki bardzo często przeradzają się w prawdziwe hobby i długoletnią pasję. Co za tym stoi? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Judo dla dzieci, czyli szereg korzyści

Istnieje grupa osób, która obawia się, że sztuki walki w jakiś sposób mogą przygotować maluchy do udziału w prawdziwych bójkach. Musimy jednak wiedzieć, że tego typu przekonanie to mit i fundamentalnym zadaniem wszelkich zajęć tego typu, a także zajęć samoobrony, jest przede wszystkim zwiększenie pewności siebie oraz podniesienie samooceny trenującego. Oznacza to więc, że takie treningi mogą pozytywnie wpłynąć na całokształt jego rozwoju i niewątpliwie stanowią świetne podstawy do kształtowania charakteru.

Jeżeli mielibyśmy się zastanowić tak dość pobieżnie, moglibyśmy przyznać, że różnego rozdają siłowanie się i walki stanowią jedną z najbardziej ulubionych zabaw dziecięcych. Oczywiście kluczowe jest to, dostało się to tylko i wyłącznie niewinnymi figami i nie zostały tym samym przekroczone pewne granice. Wielu rodziców tym samym obawia się, że trening sztuk walki może a przykład w dzieciach wyzwalać i negatywne emocje oraz pokłady skrywanej agresji. Tego typu przekonanie jest błędne, gdy sztuki walki, w tym oczywiście judo dla dzieci, to takie zajęcia, które z powodzeniem pozwalają maluchom ćwiczyć panowanie nad swoją siłą i jednocześnie dzieci tym samym trenują samokontrolę. Ponadto, do opanowania tajników tego typu sztuk walki, jak na przykład judo dla dzieci, potrzeba dyscypliny, wytrzymałości i wytrwałości, a także koncentracji. Musimy pamiętać o tym, że podstawą wszystkich sztuk walki jest zachowanie szacunku w stosunku do przeciwnika.

Judo dla dzieci a zajęcia ogólnorozwojowe

Wielu rodziców zastanawia się, jakie zajęcia mogliby wybrać dla malucha, by zainwestować w jego ogólny rozwój. Decydując się na zapisanie malucha na sztuki walki, w tym popularne judo dla dzieci, będziemy mogli liczyć na to, że dziecko podczas treningów polepszy swoje funkcje motoryczne, czyli na przykład koordynację ruchową oraz zwinność. judo dla dzieci to także udoskonalenie zdolności kognitywistyczny, dlatego też należy tutaj wymienić pracę nad uważnością i polepszenie koncentracji. Wspomnieliśmy już o tym, że sztuki walki niosą szereg korzyści dla rozwoju psychicznego i ruchowego, w tym także hartują charakter, uczą samokontroli, dyscypliny oraz pewności siebie.

Na uwagę zasługuje fakt, że treningi sztuk walki angażują konkretne grupy mięśniowe, a w szczególności wymienić tutaj należy prostowniki grzbietu oraz mięśnie głębokie brzucha. To właśnie te elementy naszego ciała są w sposób szczególny odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej jego postawy. Oznacza to więc, że dzieci tym samym uczą się prawidłowego poruszania, stania, siedzenia, chodzenie w bardziej kontrolowany sposób, co sprawia, że wykształcają w sobie dobre nawyki dla zdrowego kręgosłupa. Bardzo ważną rolę we wszystkich sportach tego typu odgrywa również prawidłowe napięcie mięśniowe, więc śmiało możemy przyznać, że judo dla dzieci to ćwiczenia, które ukierunkowane są nie tylko na poprawę ogólnej kondycji fizycznej, ale pracują nad zmysłem równowagi i koordynację wzrokowo-ruchową.

Kiedy dzieci mogą zacząć trenować judo?

Tak naprawdę nie ma ani dolnej, ani górnej granicy, by moc wyznaczyć konkretny wiek dla rozpoczęcia treningów. Możemy jednak wspomnieć, że już dzieci w wieku przedszkolnym doskonale radzą sobie na macie. Ćwiczenia dla takich maluchów są ogólnorozwojowe, opierają się na nauce bezpiecznego i miękkiego upadania, aż czasem dzieci uczą się chwytów, rzutów, trenują równowagę i budują siłę mięśniową.

Podsumowanie

Niewątpliwie judo dla dzieci staje się coraz bardziej popularne. Zainteresowanie tą sztuką walki ma swoje podstawy w dbaniu o ogólny rozwój naszych maluchów, a także szczególnie ważne jest zapewnienie im wystarczającej dawki ruchu każdego dnia oraz trening zachowań w grupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Modne kolory na jesień-zima 2022/23: Jakie kolory farb do włosów będą na topie?
Jakie spodenki kolarskie najlepiej wybrać? Next post Jakie spodenki kolarskie najlepiej wybrać?