Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Jak wybrać matę do ćwiczeń?

 

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z fitnessem, ale jeszcze nie wiesz która mata do ćwiczeń będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Kluczowe elementy, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie maty do ćwiczeń:

Długość maty

To podstawowy czynnik, który umożliwia komfort ćwiczeń. Powinniśmy wybrać matę, której długość będzie odpowiadać naszemu wzrostowi. Od tego parametru należy rozpocząć poszukiwania.

Materiał

Dzisiaj możemy znaleźć w sklepach maty do ćwiczeń wykonane z kauczuku, pcv, lateksu lub gumy. W najniższym przedziale cenowym znajdziemy maty z pcv, są one łatwe w użyciu, czyszczeniu i przenoszeniu. Natomiast górna półka cenowa to maty z lateksu, gumy i kauczuku, ponieważ są to najbardziej wytrzymałe materiały, które zalecane są przy intensywnym użytkowaniu maty.

Grubość

Tutaj ważna jest intensywność wykonywanych przez nas ćwiczeń. Uniwersalne maty treningowe mają grubość od 6 do 7 mm. Na cienkich matach treningowych wykonujemy tylko lżejsze ćwiczenia. Natomiast na grubych matach treningowych możemy wykonać intensywny zestaw ćwiczeń. Warto tutaj wspomnieć również o matach do jogi, które mają zazwyczaj grubość od 3 do 4 mm.

Przyleganie do podłoża

Mata do ćwiczeń musi dobrze przylegać do podłoża. Dzięki temu mamy pewność, że ćwiczenia wykonywane na macie będą bezpieczne. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy dana mata treningowa na spodniej stronie ma elementy przeciwpoślizgowe.

Elastyczność

Mata musi być elastyczna, jednak nie może się rozwijać, wyciągać, czy rozrywać podczas ćwiczeń.

Cena

W sklepie Hop-Sport.pl znajdziemy maty do ćwiczeń w przedziale cenowym od 30 do 80 zł.

Sposób składania

Najwygodniejsze są takie, które można zwinąć w rulon. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie składanie, rozkładanie maty oraz wygodny transport. W sklepie Hop-Sport znajdziemy również matę typu puzzle. Którą możemy złożyć na odpowiednią dla siebie długość i szerokość.

Rodzaje mat treningowych:

  • Mata treningowa – przeznaczona do treningów domowych. Pełni rolę izolatora przed zimą podłogą i zabezpiecza przez otarciami podczas ćwiczeń.
  • Mata do jogi – najcieńszy rodzaj mat do ćwiczeń, o właściwościach antypoślizgowych.
  • Maty ochronne – przeznaczone głównie jako podkład pod ciężki sprzęt sportowy. Dzięki temu ochronimy podłogę przed zarysowaniami oraz uszkodzeniami. Oprócz tego sprawdza się przy tłumieniu odgłosów sprzętów treningowych podczas ćwiczeń.
Previous post Sezon na chorowanie
Next post Niezborność – czym jest, jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia?