Jak rozpoznać i korygować płaskostopie u dzieci

Jak rozpoznać i korygować płaskostopie u dzieci

0 0
Read Time:1 Minute, 44 Second

Do 4-tego roku życia płaskostopie u dzieci jest fizjologiczne. Jednak, jeśli dziecko z niego „nie wyrosło”, to konieczne jest noszenie obuwia korygującego i wykonywanie ćwiczeń.

Jak rozpoznać płaskostopie?

Warto wiedzieć jak rozpoznać płaskostopie u dziecka, ponieważ wadę tę można skutecznie skorygować stosując specjalne buty ortopedyczne dla dzieci i wykonując określone ćwiczenia. Nieleczone płaskostopie przyczynia się do powstawania innych wad postawy, nadmiernie przeciąża stawy i może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych w późniejszym wieku. Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z platfusem są zmiany zwyrodnieniowe stawów, które trzeba leczyć chirurgicznie.

Rozpoznanie płaskostopia u dzieci nie jest trudne. Czterolatek powinien mieć już wgłębienie na środku stopy, które przypomina kształtem spód żelazka. Najłatwiej rozpoznać wadę oglądając ślad stopy na pisaku lub suchej posadzce – jeśli jest płaski to dziecko ma płaskostopie. Przy platfusie charakterystyczne jest także zdzieranie zelówek i obcasów butów po stronie wewnętrznej.

Jakie są przyczyny płaskostopia?

Przyczyny płaskostopia są różne, ale do najczęstszych zalicza się:

  • krzywicę,
  • nadwagę,
  • noszenie zbyt ciasnego obuwia,
  • nadmierne i długotrwałe obciążanie stóp.

Ponadto płaskostopie może być wrodzone oraz porażenne.

Jak wygląda korygowanie płaskostopia?

Walkę z płaskostopiem należy zacząć jak najwcześniej, ponieważ tylko wtedy można liczyć na odpowiednie efekty. Niestety wady tej nie można pozbyć się całkowicie, a jedynie „zaleczyć”, jednak u większości osób rezultaty korekcji są zadowalające. Podstawą jest oczywiście gimnastyka, która powinna być wykonywanie przez co najmniej 10 minut każdego dnia. Najprostszym ćwiczeniem jest stawanie na zmianę na palcach i piętach, podpierając się krzesłem. Bardzo często wykonywanym ćwiczeniem jest podnoszenie palcami stóp woreczków oraz robienie kółek palcami nóg przy staniu na piętach i odwrotnie. Oczywiście niezbędne jest opracowanie indywidualnego planu gimnastyki przez lekarza specjalistę. W zależności od rodzaju wady i jej zaawansowania zalecane jest także pływanie, chodzenie po szyszkach czy piasku.

Ćwiczenie to nie wszystko, ponieważ u dzieci z płaskostopiem zalecane jest stosowanie obuwia korekcyjnego lub wkładek ortopedycznych. Należy pamiętać, aby buty dziecka były na solidnej, grubej podeszwie i miały szeroki nosek, który nie będzie utrudniać poruszania palcami. Dziecko nie może nosić za małych butów, a przy zdiagnozowanym płaskostopiu niezalecane jest długotrwałe stanie lub bieganie. W niektórych przypadkach lekarz kieruje dziecko na zabiegi kinezyterapii.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czy cukrzyk może uprawiać sport?
Next post Na czym polega wizyta w Escape Room?