Jak prawidłowo używać lancet. Czy można nakłuwać się wielokrotnie?

Jak prawidłowo używać lancet. Czy można nakłuwać się wielokrotnie?

0 0
Read Time:1 Minute, 53 Second

Podstawowym wyposażeniem każdego diabetyka jest glukometr, umożliwiający kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Do korzystania z glukometru niezbędny jest lancet do nakłuwania palca. Mimo prostej budowy, nie zawsze wiemy jak używać go prawidłowo.

Pobieranie krwi do badania – to takie proste!

Pobieranie krwi w celu sprawdzenia poziomu glukozy we krwi za pomocą glukometru to codzienność osób chorych na cukrzycę. Jednak u tych, którzy o swojej chorobie dowiedzieli się niedawno, budzi lekką obawę. Mimo tego, że przy zestawach urządzeń do wykonania badania dostępna jest instrukcja, istnieje pewien strach, że nakłuwanie będzie bolało, a badanie zostanie wykonane nieprawidłowo, przez co wyniki nie będą ważne. Jeśli jednak przyswoimy sobie kilka zasad postępowania z nakłuwaczami wyposażonymi w lancety, wszystko powinno pójść dużo prościej.

Pamiętajmy, by przed każdym badaniem umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, bez środków dezynfekcyjnych, które mogą zafałszować wyniki. Jeśli jednocześnie będziemy masować palec, w którego zamierzamy się wkłuć, powinno to przebiegać sprawniej. Po umyciu przygotujmy do działania nakłuwacz. Należy zdjąć jego nasadkę i umieścić tam lancet, czyli igłę. Następnie ustawić głębokość, na jaką ma wbić się igła. Głębokość ta zależy od indywidualnej grubości i twardości skóry. Warto poeksperymentować z ustawieniami, bo to od nich w dużej mierze zależy, czy ukłucie będzie bolesne, czy pojawi się wystarczająca ilość krwi.

Na zmniejszenie bólu podczas nakłucia wpływa też jego kąt – dobrze jest zrobić to od góry albo lekko z boku. Uzyskaną w ten sposób kroplę krwi przenosimy na pasek. Zawsze należy to zrobić zgodnie z zaleceniami producenta glukometru. Po 10 sekundach otrzymujemy wynik.

Badania poziomu cukru we krwi należy wykonywać tak często, jak zalecił lekarz. Zwiększy to znacząco kontrolę nad przebiegiem choroby i zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań. Wiele osób samowolnie zmniejsza częstotliwość badań, twierdząc, że chce uniknąć w ten sposób bólu. Tymczasem prawidłowe stosowanie nakłuwaczy minimalizuje ten ból, praktycznie do zera.

Jak często wymieniać lancety?

Jedna z rzeczy o której często zapominają diabetycy, to konieczność zmiany lancetów po każdym użyciu. Lancety mają tendencję do bardzo szybkiego stępiania, a wykonywanie nakłucia mało ostrym ostrzem powoduje właśnie to, czego boimy się najbardziej – ból i nieprzyjemne odczucia. Drugim powodem, dla którego powinno wymieniać się lancety po każdym użyciu, jest higiena. Zabezpiecza to przed infekcjami i chorobami. Z tego samego powodu nie należy dzielić się z nikim swoim nakłuwaczem, ani nawet pozwalać mu na dotykanie go.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Niezawodne rady na lepsze samopoczucie zimą
Next post Motywacja kluczem do sukcesu