Jak prawidłowo używać lancet. Czy można nakłuwać się wielokrotnie?

Jak prawidłowo używać lancet. Czy można nakłuwać się wielokrotnie?

Podstawowym wyposażeniem każdego diabetyka jest glukometr, umożliwiający kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Do korzystania z glukometru niezbędny jest lancet do nakłuwania palca. Mimo prostej budowy, nie zawsze wiemy jak używać go prawidłowo.

Pobieranie krwi do badania – to takie proste!

Pobieranie krwi w celu sprawdzenia poziomu glukozy we krwi za pomocą glukometru to codzienność osób chorych na cukrzycę. Jednak u tych, którzy o swojej chorobie dowiedzieli się niedawno, budzi lekką obawę. Mimo tego, że przy zestawach urządzeń do wykonania badania dostępna jest instrukcja, istnieje pewien strach, że nakłuwanie będzie bolało, a badanie zostanie wykonane nieprawidłowo, przez co wyniki nie będą ważne. Jeśli jednak przyswoimy sobie kilka zasad postępowania z nakłuwaczami wyposażonymi w lancety, wszystko powinno pójść dużo prościej.

Pamiętajmy, by przed każdym badaniem umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, bez środków dezynfekcyjnych, które mogą zafałszować wyniki. Jeśli jednocześnie będziemy masować palec, w którego zamierzamy się wkłuć, powinno to przebiegać sprawniej. Po umyciu przygotujmy do działania nakłuwacz. Należy zdjąć jego nasadkę i umieścić tam lancet, czyli igłę. Następnie ustawić głębokość, na jaką ma wbić się igła. Głębokość ta zależy od indywidualnej grubości i twardości skóry. Warto poeksperymentować z ustawieniami, bo to od nich w dużej mierze zależy, czy ukłucie będzie bolesne, czy pojawi się wystarczająca ilość krwi.

Na zmniejszenie bólu podczas nakłucia wpływa też jego kąt – dobrze jest zrobić to od góry albo lekko z boku. Uzyskaną w ten sposób kroplę krwi przenosimy na pasek. Zawsze należy to zrobić zgodnie z zaleceniami producenta glukometru. Po 10 sekundach otrzymujemy wynik.

Badania poziomu cukru we krwi należy wykonywać tak często, jak zalecił lekarz. Zwiększy to znacząco kontrolę nad przebiegiem choroby i zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań. Wiele osób samowolnie zmniejsza częstotliwość badań, twierdząc, że chce uniknąć w ten sposób bólu. Tymczasem prawidłowe stosowanie nakłuwaczy minimalizuje ten ból, praktycznie do zera.

Jak często wymieniać lancety?

Jedna z rzeczy o której często zapominają diabetycy, to konieczność zmiany lancetów po każdym użyciu. Lancety mają tendencję do bardzo szybkiego stępiania, a wykonywanie nakłucia mało ostrym ostrzem powoduje właśnie to, czego boimy się najbardziej – ból i nieprzyjemne odczucia. Drugim powodem, dla którego powinno wymieniać się lancety po każdym użyciu, jest higiena. Zabezpiecza to przed infekcjami i chorobami. Z tego samego powodu nie należy dzielić się z nikim swoim nakłuwaczem, ani nawet pozwalać mu na dotykanie go.

Previous post Niezawodne rady na lepsze samopoczucie zimą
Next post Motywacja kluczem do sukcesu