Dobra pasta do zębów – lekarstwo dla jamy ustnej

Dobra pasta do zębów – lekarstwo dla jamy ustnej

0 0
Read Time:1 Minute, 48 Second

Zdrowe, olśniewająco białe, zęby to nie tylko kwestia estetyki i urody. Stan uzębienia ma niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nerek, układu pokarmowego i serca. Mało tego, u kobiet w ciąży próchnica znacząco zwiększa ryzyko poronienia. Jednym słowem – o zęby trzeba dbać.

biale-zeby-mniejszy

Higiena jamy ustnej obejmuje szczotkowanie zębów oraz nitkowanie przestrzeni między zębowej. Zapewne nikogo nie trzeba przekonywać do wyboru dobrej jakości szczoteczki, która nie tylko czyści zęby ale również czyści i masuje dziąsła. Analogicznie nić dentystyczna powinna być dobrej jakości, najlepiej sprawdzonej, renomowanej firmy. Ale to nie wszystko. Aby efekt był zadowalający, zestaw musi być uzupełniony o dobrą pastę do zębów. A dobra pasta do zębów to nie taka, która jedynie dobrze smakuje i zapewnia przyjemny zapach z ust. Powinna spełniać także określone warunki prozdrowotne.

Pasta do zębów ma za zadanie nie tylko wyczyścić zęby (to można by zrobić przy pomocy jedynie wody i szczoteczki), ale także zabezpieczyć je przed rozwojem próchnicy. Dobra pasta do zębów dba o szkliwo, ma właściwości remineralizacyjne, czyli uzupełniające ubytki w szkliwie, chroni zęby przed przebarwieniami, dba o dziąsła, hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej, i zapobiega powstawaniu próchnicy.

Jeśli jama ustna jest zdrowa, nie znaczy to, że można zrezygnować z używania dobrej pasty do zębów. W takim wypadku można sięgnąć po pastę wybielającą zęby, czyli dbającą o walory estetyczne naszego wyglądu, lub pastę o właściwościach ochronnych dla zębów i dziąseł.

Dobra pasta do zębów to lekarstwo długofalowe. Przykładowo poprawa stanu dziąseł może pojawić się dopiero po kilku tygodniach od pierwszego zastosowania, na wzmocnienie szkliwa trzeba poczekać trochę krócej, pierwsze efekty pojawią się już w ciągu doby, ale do pełnej remineralizacji musi upłynąć nieco więcej czasu.

Nawyk dbania o higienę jamy ustnej najlepiej jest wyrabiać już u małych dzieci. Błędne przekonanie, iż o zęby mleczne można nie dbać „bo i tak wypadną” prowadzi do szybkiego i gwałtownego rozwoju próchnicy u małych dzieci. Niestety choroba ta przenosi się również na nowo wyrastające zęby. Dlatego już od najmłodszych lat dziecka warto dbać, by miało ono dobrą pastę do zębów. Pasty do zębów dedykowane dzieciom w ogóle nie zawierają bądź zawierają zmniejszoną dawkę fluoru, dlatego kupując pastę trzeba koniecznie zwrócić uwagę, dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Kto może zostać instruktorem fitness?
Next post Skuteczne zwiększanie masy mięśniowej