Dlaczego warto oddawać krew?

Dlaczego warto oddawać krew?

0 0
Read Time:2 Minute, 17 Second

Od dziecka uczymy się patriotyzmu w domu i szkole, często podziwiając tych, którzy dla dobra Ojczyzny oddawali życie lub przelewali krew. Często myślimy o tym, że w podobnej sytuacji zachowalibyśmy się jak ci, o których dziś czytamy w książkach. Na szczęście nie musimy dziś dokonywać takich trudnych wyborów. Możemy jednak pomóc wielu Polakom oddając krew ratującą zdrowie i życie.

Krew to życie

Krew jest cenna, gdyż to właśnie ona odpowiada za właściwe rozprowadzanie tlenu i wartości odżywczych po organizmie. Do tej pory nie udało się wyprodukować sztucznej krwi, dlatego też krwiodawcy są tak bardzo ważni. To właśnie dzięki ochotnikom oddającym do szpitali i przychodni swoją krew wiele osób ciężko rannych w wypadkach lub przechodzących skomplikowane operacje chirurgiczne mogą liczyć na szczęśliwy powrót do zdrowia.

Jak zostać dawcą?

Oddawanie krwi to coś, co może robić niemal każda dorosła osoba, jedynymi przeszkodami na drodze do bycia dawcą są przebyte choroby. Ich lista jest dość długa, jednak przede wszystkim warto pamiętać o tym, że dyskwalifikują zakaźne choroby, przenoszone między innymi przez krew. Przebyta żółtaczka, gruźlica, choroby weneryczne, choroby tarczycy, nowotwory to właśnie część z tych schorzeń, które eliminują potencjalnych dawców.

Procedura stania się dawcą krwi nie jest skomplikowana, dlatego też nie wymaga większego zachodu ze strony osoby rozważającej tego rodzaju pomoc w opiece nad osobami potrzebującymi krwi. Jeśli podejmiesz taką decyzję to musisz przede wszystkim znaleźć punkt oddawania krwi i zdecydować się na umówienie terminu wizyty.

W oznaczonym dniu w przychodni będącej punktem pobierania krwi od dawców przejdziesz bezpłatne badania, które pozwolą lekarzom ustalić grupę krwi a także stwierdzić, czy nadajesz się na dawcę. Dobre zdrowie to warunek konieczny, nawet jeśli nie chorujesz na nic przewlekłego, to w dniu oddawania krwi nie możesz mieć choćby niewielkiego kataru.

Oddawanie krwi to realna pomoc

Honorowe dawstwo krwi daje bardzo wiele satysfakcji, o czym możesz przekonać się w bardzo prosty sposób – rozmawiając z osobami podobnie jak ty czekającymi na swoją koleń w punkcie pobierania krwi od dawców. Podczas poboru, trwającego od kilku do kilkunastu minut, na pewno będzie okazja do tego, by poznać zdanie osób regularnie oddających swoją krew dla potrzebujących. Przekonasz się, że to jest po prostu styl życia, wynikający z poczucia obowiązku wobec innych ludzi.

Krwiodawstwo to patriotyzm w swoim najbardziej podstawowym wymiarze. Decydując się na regularne oddawanie krwi stajesz się członkiem swojej wspólnoty. Z jednej strony pomagasz ludziom w naszym kraju w odzyskaniu zdrowia, często w krytycznych sytuacjach ratujesz czyjeś życie. To nie wszystko, bo bycie dawcą krwi zapewnia też większe bezpieczeństwo najbliższym członkom rodziny. Dzieje się tak na skutek regularnych wizyt w przychodniach, dzięki czemu na bieżąco znasz stan własnego zdrowia. W ten prosty sposób bardzo łatwo połączysz troskę o swoich najbliższych z poczuciem patriotycznego obowiązku.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez surgepolonia.pl, producenta koszulek HDK – Honorowy Dawca Krwi.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Zawał serca, udar mózgu i miażdżyca – skuteczna walka z cholesterolem
Next post Co zapakować niejadkowi do plecaka?