Dieta i co dalej? Jak utrzymać efekty odchudzania?

Dieta i co dalej? Jak utrzymać efekty odchudzania?

Wiele osób decyduje się na odchudzanie przed nadejściem lata. Tygodnie ciężkiej pracy i wyrzeczeń często idą jednak na marne, kiedy po skończonej diecie wracamy do dawnych nawyków żywieniowych. Jak zatem utrzymać zgrabną sylwetkę także po wakacjach?

Wiosną decydujemy się na kuracje, które mają nam pomóc w uzyskaniu zgrabnej sylwetki jeszcze przed wakacjami. Często jednak po skończonej diecie kilogramy wracają. Efekt jo-jo, jak nazywa się proces tracenia i ponownego przybierania na wadze, może wynikać z kilku czynników. Warto mieć je na uwadze, jeśli chcemy zachować atrakcyjną figurę na dłużej.

Kiedy dawna waga powraca
Efekt jo-jo to przede wszystkim wynik źle dobranej diety. – Głodówki, diety o zbyt niskiej kaloryczności, źle zbilansowane lub mało urozmaicone, a także niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej bardzo szybko prowadzą do powrotu zbędnych kilogramów. Ponadto na duże wahania wagi narażone są osoby, u których nastąpił znaczny spadek masy ciała w krótkim czasie – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Naturhouse. Czy można temu zapobiec?

Trwała zmiana nawyków żywieniowych
Najlepsze, a przede wszystkim długotrwałe, efekty odchudzania uzyskuje się dzięki zbilansowanym i urozmaiconym dietom. Aby kuracja odchudzająca była skuteczna, powinna zostać dobrana do indywidualnych predyspozycji organizmu – wieku, stanu zdrowia, stylu życia czy wykonywanego zawodu. W tym celu warto skorzystać z pomocy dietetyka, który nie tylko dopasuje odpowiedni plan żywieniowy, ale przede wszystkim nauczy nas prawidłowych zasad odżywiania. Wskazówki eksperta są również istotne podczas etapu po zakończeniu kuracji, kiedy niezbędne jest utrzymanie efektów diety i uniknięcie tzw. jo-jo. Jeśli zgodnie z zaleceniami zmienimy dotychczasowe nawyki, nie musimy się martwić o powrót kilogramów. Należy zatem pamiętać o regularnym spożywaniu 4-5 posiłków dziennie. W naszym jadłospisie na stałe powinny zagościć takie produkty jak: ciemne pieczywo, kasze, chude mięso, ryby, chude przetwory mleczne, a także owoce i warzywa. Jedną z najważniejszych zasad jest picie min. 1,5 litra wody mineralnej w ciągu całego dnia. Dzięki zbilansowanej diecie unikniemy napadów głodu i pokusy, by sięgnąć po coś słodkiego, zwłaszcza podczas wakacyjnych podróży.

Etap stabilizacji wagi
Chcąc uniknąć efektu jo-jo powinniśmy stopniowo i powoli wychodzić z diety. Powrót do dawnych nawyków żywieniowych bez wątpienia spowoduje przybranie na wadze. – Proces stabilizacji może przebiegać nawet kilka miesięcy (mniej więcej tyle ile sama kuracja odchudzająca), w zależności od reakcji organizmu. Ważne, aby w tym okresie systematycznie podnosić ilość kalorii (50-100 kcal co tydzień), nie rezygnując jednocześnie z zasad, jakimi kierowaliśmy się w trakcie diety – podkreśla dietetyk z Naturhouse.

Zmiana stylu życia
W utrzymaniu zgrabnej sylwetki dużą rolę odgrywa także aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia, zwłaszcza na świeżym powietrzu, stanowią najlepsze uzupełnienie diety. Jeśli zatem nie chcemy zaprzepaścić starań o smukłą sylwetkę, zamieńmy błogie, wakacyjne lenistwo na aktywny wypoczynek.

adidas miCoach Pacer Previous post adidas miCoach Pacer
Next post Gdy jedzenie staje się sensem życia