Znaczenie aminokwasów w sportach siłowych i wytrzymałościowych

Znaczenie aminokwasów w sportach siłowych i wytrzymałościowych

0 0
Read Time:1 Minute, 19 Second

Sporty siłowe oraz wytrzymałościowe stanowią specyficzne dyscypliny, charakteryzujące się zwiększonym zapotrzebowaniem na wiele składników, a jednocześnie indywidualnymi normami, ustalanymi w oparciu o intensywność wysiłku fizycznego, jego charakter oraz specyficzne parametry sportowca.

Bardzo ważnym w diecie każdego zawodnika dyscyplin wytrzymałościowych jest zagadnienie związane ze składnikiem odżywczym jakim jest białko. Stanowi ono podstawowy element budulcowy naszego organizmu, uczestniczy w wielu przemianach metabolicznych oraz wchodzi w skład enzymów i hormonów. Jego odpowiednia podaż, pozwala na szybką regenerację mikrourazów, które w przypadku sportów tej dyscypliny są bardzo częstym, a jednocześnie ignorowanym zjawiskiem.

Ponadto białko jako element składowy mięśni, odpowiada za ich wytrzymałość oraz siłę, determinując skuteczność określonego sportu i uzyskiwane w nim wyniki. Pojedyncza cząsteczka białka składa się z połączonych ze sobą w łańcuchy aminokwasów. Dzielą się one na dwie grupy – pierwsza z nic,  czyli aminokwasy endogenne, syntetyzowane są w organizmie, dzięki czemu nie wymagają dostarczania ich wraz dietą.

Druga natomiast grupa to aminokwasy egzogenne, których właściwa podaż warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest to szczególnie istotne w przypadku sportowców, u których zapotrzebowanie na nie zdecydowanie wzrasta. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi wszystkich aminokwasów egzogennych w odpowiednich proporcjach, co umożliwia odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta, bogata w produkty białkowe i zbożowe. Niejednokrotnie w przypadku intensywnych treningów, konieczne jest zastosowanie odżywek i suplementów, które pomogą odbudować straty, czy też uzupełnić niedobory aminokwasów.

Powinny one być dobierane wraz ze specjalistami, w odpowiednio wyliczonych dawkach tak, aby były one pomocne w osiągnięciu celu, a nie wpływały niekorzystnie na zdrowie. Suplementacja w sporcie może przyczynić się do wzrostu wydajności zawodnika, a w przypadku sportów wytrzymałościowych do wzmocnienia siły i wytrzymałości włókien mięśniowych.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czym jest okno anaboliczne?
Next post Nimble R2 – buty do biegania po twardej nawierzchni