Uszkodzenia mięśnia czworogłowego uda

Uszkodzenia mięśnia czworogłowego uda

0 0
Read Time:2 Minute, 18 Second

Wkrótce Mundial wielkie wydarzenie dla wszystkich fanów piłki nożnej. Po rozgrywkach pewnie rzesza młodych ludzi ruszy do klubów sportowych żeby trenować to dyscyplinę i kiedyś wystąpić na wielkim stadionie. Czeka ich wiele pracy, często przekraczającej granice organizmu.

Piłka nożna jest sportem kontaktowym , w trakcie pogoni z piłka nie raz dochodzi do urazów , spowodowanych bezpośrednim kontaktem z przeciwnikiem lub długotrwałymi przeciążeniami. Najczęściej uszkodzeniu ulega mięsień czworogłowy uda. Uszkodzenie mięśnia czworogłowego jest bardzo poważną choroba, ponieważ jest on jedynym mięśniem wykonującym wyprost w kolanie i jego całkowite zerwanie nie pozwala na czynny ruch. Uniemożliwia to stanie na nodze, chodzenie czy bieganie. Do uszkodzenia tych struktur dochodzi podczas ekscentrycznej pracy mięśnia czworogłowego, gdy staw kolanowy znajduje się w zgięciu pod obciążeniem. Oprócz kontuzji sportowych (moment zgięcia kolana przed wyskokiem, opadanie z wyskoku), taki uraz może powstać w wyniku potknięcia w trakcie chodzenia po płaskim lub po schodach. Prawie natychmiast pojawia się uczucie zablokowanie ruchu w stawie, często również słychać trzaśnięcie.

Osłabienie może wynikać również z wieloletnich przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych ścięgna, chorób układowych (cukrzyca, RZS). Dla podjęcia właściwego leczenia ważne jest rozróżnienie nadwyrężenia lub naderwania, które jest wynikiem mechanizmu pośredniego urazu od stłuczenia spowodowanego mechanizm bezpośrednim. Ważnym elementem profilaktyki urazów tego typu jest stosowanie preparatów wzmacniających chrząstki stawowe. Kompleksy bogate w chondroitynę i kwas hialuronowy wspierają tkanki w stawach i utrzymują ich odpowiednią siłę. Substancje te dbają o odpowiednie nawilżenie, dzięki czemu ruch jest płynny. Chondroityna i kwas hialuronowy występują naturalnie w organizmie, jednak z wiekiem ilość ich się zmniejsza. Suplementacja w postaci syropu stanowi dobre rozwiązanie. Do czynników nadwyrężenia mięśnia czworogłowego należy niedostatecznie jego rozciągnięcie przed wysiłkiem oraz nierównowaga mięśni kończyn dolnych. Plan rehabilitacji po nadwyrężeniu lub naderwaniu mięśnia czworogłowego przedstawia się następująco:

FAZA OSTRA
– Zastosowanie metody RICE ( odpoczynek, lód, ucisk, wyższe ułożenie kończyny)
– NLPZ jeśli nie ma przeciwwskazań
– Kule z minimalnym obciążeniem kończyny nie powodującej bólu
– W pierwszej fazie po stłuczeniu mięśnia kluczowe znaczenie dla zmniejszenia obrzęku i krwawienia ma zastosowanie zimnych okładów.

FAZA POŚREDNIA ( zwykle 3-10 dni po urazie)
– Celem jest odzyskanie normalnego chodu, prawidłowych wzorców kolana i biodra
– Ćwiczenia PNF wykorzystujące wzorce kolana i miednicy
– Ćwiczenia zainicjowania ostrożnego rozciągania mięśnia czworogłowego i mięśni kulszowo-goleniowych

FAZA POWROTU FUNKCJI
– Ćwiczenia prostowania kolana, prostowanie kolana z obciążeniem
– Ćwiczenia w wodzie
– Ćwiczenia na rowerze z coraz większym oporem
– Ćwiczenia zginania, prostowania, odwodzenia i przywodzenia biodra z taśmą TheraBand
– Miniprzysiady do 30°
– Inicjowanie ćwiczeń i treningu typowego dla uprawianej dyscypliny

Ćwiczenie rozciągające m. czworogłowy uda.

Ćwiczenie rozciągające m. czworogłowy uda i m. biodrowo- lędźwiowy.

Miniprzysiad.

Ćwiczenie wzmacniające m. czworogłowy uda.

Ćwiczenie propriocepcji i wzmacniające m. czworogłowy.

Jest to zestaw przykładowych ćwiczeń. W razie urazu nie należy ich wykonywać na własną rękę. Najlepiej zgłosić się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty, który dobierze ćwiczenia indywidualnie do pacjenta.

opracował: mgr rehabilitacji Magda Łazarska
www.zapaleniestawów.eu

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Icebreaker GT – nowości w technicznej linii na Wiosnę i Lato 2012
Next post Pływanie zalety i wady