Uprawiasz sport? Sprawdzaj regularnie stan swojego zdrowia

Uprawiasz sport? Sprawdzaj regularnie stan swojego zdrowia

0 0
Read Time:1 Minute, 36 Second

Sport to zdrowie! Oczywiście, ale nawet regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta nie zabezpieczą cię przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Co więcej, duży wysiłek fizyczny może aktywować ujawnienie się pewnych chorób, zaś sport uprawiany bez eksperckiego nadzoru może prowadzić do powstawania kontuzji lub przyspieszać „zużywanie się” niektórych układów ciała. Dlatego regularne badania lekarskie są nieodzownym elementem profilaktyki zdrowotnej również u osób o świetnej kondycji i doskonałym samopoczuciu.

fotolia_95814252_subscription_monthly_m

Kiedy sportowiec powinien się przebadać?

Jeżeli planujesz regularne uprawianie sportu, a wcześniej prowadziłeś raczej mało aktywny tryb życia pamiętaj, że nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę – ostrzega ekspert z Centrum Medycznego POLMED. Ważne jest stopniowe przygotowanie organizmu do coraz większego wysiłku. Aby upewnić się, że uprawiając wybraną dyscyplinę nie zaszkodzisz swojemu zdrowiu, na początek powinieneś poddać się badaniom o szerokim zakresie.

Pierwsze badanie sportowca

Podstawą każdego badania sportowca będzie morfologia krwi i badania moczu, zaś w zależności od specyfiki wybranej dyscypliny, indywidualnych cech pacjenta oraz wyznaczanych celów treningów również inne, dodatkowe testy, w tym najczęściej pomiary antropologiczne, ortopedyczne oraz wydolności układu oddechowego i serca.

Badania okresowe dla sportowców

Kolejne badania będą ukierunkowane przede wszystkim na kontrolę postępów i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości powodowanych treningami. Takie przeglądy stanu zdrowia pozwalają ustalić dalszy plan treningu, dostosować wysiłek do możliwości danej osoby i monitorować efekty ćwiczeń. Rezultaty w postaci poprawy kondycji i wzrostu wydajności organizmu odczytywane z wyników poszczególnych badań stanowią dodatkową motywację do dalszych ćwiczeń – przekonuje specjalista Centrum Medycznego POLMED.

Obok korzyści wynikających z możliwości dokładnego dostosowania rytmu treningu do możliwości organizmu danej osoby, warto pamiętać o tym, że regularne badania kontrolne pomagają w wykryciu rozmaitych chorób, które mogą rozwijać się w organizmie niezależnie od prowadzonego trybu życia. Jeżeli decydujesz się na podjęcie regularnej aktywności fizycznej, z pewnością zależy ci nie tylko na pięknym wyglądzie zadbanego ciała, ale też na długotrwałych efektach treningów, czyli na dobrym samopoczuciu, wzroście energii i długim życiu w dobrym zdrowiu. Badając się regularnie, zwiększasz swoje szanse na osiągnięcie wszystkich tych celów.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czym powinny się charakteryzować buty rowerowe?
Next post Dlaczego soczewek jednodniowych nie należy nosić dłużej?