Dlaczego soczewek jednodniowych nie należy nosić dłużej?

Dlaczego soczewek jednodniowych nie należy nosić dłużej?

Choć większość użytkowników soczewek kontaktowych doskonale wie, że noszenie soczewek jest dokładnie określone przez producenta i nie powinno być przekraczane, to jednak co jakiś czas można trafić na pytanie, co się stanie jeśli soczewka będzie noszona dłużej. Takie zapytania są równie częste w przypadku soczewek jednodniowych.

dreamy-20100_1280

Rodzaje soczewek

W sklepach optycznych i w aptekach dostępne są soczewki jednodniowe oraz soczewki przeznaczone do dłuższego noszenia (tygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne). W przypadku soczewek jednodniowych producenci zakładają, że użytkownik będzie je nosił przez kilka godzin w ciągu dnia, natomiast w przypadku soczewek noszonych przez kilka tygodni producent może dopuszczać możliwość noszenia ich zarówno w dzień, jak i w nocy, bez konieczności zdejmowania. Zwykle soczewki należy jednak zdjąć i przepłukać w specjalnym płynie, a następnie odłożyć na co najmniej 4 godziny przed kolejnym założeniem. Wszystkie rodzaje soczewek, w tym również soczewki jednodniowe, dostępne są również jako soczewki kolorowe, pozwalające na zmianę koloru tęczówki przy zachowaniu wszelkich właściwości soczewek, charakterystycznych dla szkieł korekcyjnych.

Soczewki kontaktowe – tak, ale nie dla każdego

Przy wyborze soczewek podkreśla się wygodę ich noszenia. Soczewki są jedynym rozwiązaniem dla sportowców, ale również dla osób, które zawodowo muszą nosić specjalne okulary chroniące oczy czy kaski ochronne na głowę. Natomiast niektóre choroby oczu mogą stanowić przeciwwskazanie do noszenia soczewek kontaktowych. Osoby mające zdiagnozowany zespół suchego oka nie powinny korzystać z soczewek.

Warto jednak pamiętać, że nadmierne przesuszenie oka, charakterystyczne dla osób pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których spędza się wiele godzin przed monitorami komputerowymi w sztucznym oświetleniu, nie musi być powodem rezygnacji z noszenia soczewek. Należy jedynie sprawdzić, czy producent pozwala na aplikowanie kropli nawilżających w czasie noszenia soczewek – niektóre krople mogą powodować uszkodzenie soczewki. Kolejnymi schorzeniami, które mogą stanowić przeciwwskazanie do używania soczewek jest znieczulenie rogówki czy zapalenie spojówek.

Czas rekomendowany przez producenta oznacza, że soczewki nadają się do użytku przez wskazany okres, liczony od dnia otworzenia sterylnego opakowania soczewek. Fakt, że po otwarciu opakowania soczewki nie były noszone, nie ma znaczenia. Przedłużenie czasu ważności soczewek może przyspieszać zachorowanie na różne schorzenia oczu, w tym na owrzodzenie rogówki. Soczewki należy nałożyć na oko przed rozpoczęciem wykonywania makijażu, aby uchronić oko przed dostawaniem się drobinek makijażu.

Previous post Uprawiasz sport? Sprawdzaj regularnie stan swojego zdrowia
Next post Rosja na dopingu