Czym powinny się charakteryzować buty rowerowe?

Czym powinny się charakteryzować buty rowerowe?

0 0
Read Time:2 Minute, 13 Second

Odpowiedni ubiór rowerowy jest niezwykle ważny. Chroni ciało nie tylko podczas upadku, jak kask, ale również w czasie samej jazdy. Dzięki właściwej odzieży nie odczuwamy dyskomfortu, a cała nasza skóra może właściwie oddychać. Jednym z najważniejszych elementów ubioru rowerzysty są buty. Czym powinny się charakteryzować?

fotolia_102808225_subscription_monthly_m

Sportowe buty na rower?

Ci, którzy jeżdżą na rowerze jedynie rekreacyjnie, a nie wyczynowo, nie muszą zaopatrywać się w profesjonalne buty, służące jedynie do jazdy na rowerze. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy decydujemy się pedałować w zwykłym obuwiu sportowym, musi ono być przede wszystkim wygodne. Podczas jazdy trzeba skupić się na drodze i tym, gdzie jedziemy, a nie na niewygodnych butach, w których coś nas obciera lub gniecie. Najlepiej zrezygnować ze sznurówek, a jeśli już się na nie uprzemy, to przyciąć je lub wpuścić w obuwie tak, aby nie wystawały. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie wkręcą się w łańcuch, powodując duży problem i bolesny upadek. Dodatkowo podeszwy nie mogą się ślizgać po pedałach – w takim momencie nogi będą nam z nich spadały, powodując siniaki i otarcia, a co więcej, możemy stracić kontrolę nad rowerem.

Buty rowerowe – najważniejsze cechy

Profesjonalne buty rowerowe to obuwie SPD. Skrót pochodzi od Shimano Pedaling Dynamics, co oznacza jeden z najpopularniejszych mechanizmów zatrzaskowych, który jest używany w tego typu butach. Stosuje się je jedynie w połączeniu z pedałami SPD, do których podczas jazdy mocuje się obuwie. Jest to mechanizm, który ułatwia pedałowanie, a przeznaczony jest głównie dla osób, które trenują wyczynową jazdę na rowerze. Jedna z najważniejszych cech takich butów to gruba podeszwa. Musi ona być odpowiednio przystosowana do silnego nacisku stopy na pedał. Kupując więc buty SPD, na przykład w sklepie Go Ride, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią grubość podeszwy. Kiedy już zdecydujemy się na przymierzenie konkretnej pary butów, muszą one dobrze przylegać do stopy. Powinna być ona odpowiednio ustabilizowana, a co za tym idzie, musimy dobrać właściwy rozmiar. Dobre obuwie rowerowe powinno charakteryzować się nie tylko wygodą, ale również bezpieczeństwem. Musi być też wykonane z materiału, który nie utrudnia skórze oddychania, a wręcz przeciwnie – wspomaga je.

Wybranie odpowiednich butów rowerowych jest bardzo ważne. Szczególnie wtedy, kiedy mamy w planach rozpoczęcie regularnych i naprawdę długich wycieczek. Decydując się na kupno butów do jazdy na rowerze należy pamiętać, aby nie kupować używanych – są one zazwyczaj dostosowane do zupełnie innej budowy stopy, przez co mogą nie wytrzymać obciążeń w czasie naszej jazdy. Najlepiej skorzystać z oferty profesjonalnych sklepów rowerowych, takich jak chociażby Go Ride. Jest to firma, która posiada swoje dwa salony w Krakowie. Należy pamiętać, że oprócz butów rowerowych trzeba zaopatrzyć się w inne elementy odzieży do jazdy, takie jak koszulka, spodenki, rękawiczki, okulary czy skarpety oraz bluzę na nieco zimniejsze pory roku.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czy herbata jest zdrowa?
Next post Uprawiasz sport? Sprawdzaj regularnie stan swojego zdrowia