Przedświąteczne kalorie czyli ile spalamy szykując się do Wigilii

Przedświąteczne kalorie czyli ile spalamy szykując się do Wigilii

Przygotowania do świąt to tysiące spalonych kalorii. Oczywiście nie można ich traktować jako swego rodzaju kredyt i dzięki temu w Święta objadać się bezkarnie, ale warto wiedzieć jak dużo tracimy energii na poszczególne czynności związane z szykowaniem się do Świąt.

Rutynowe czynności związanych z przygotowaniem kolacji wigilijnej czy świątecznego obiadu także oznaczają spalanie kalorii – i to wcale nie mało. Przedświąteczna krzątanina to wręcz porządny trening, który może zastąpić nawet kilka godzin na siłowni. Te wszystkie zajęcia, które wydają nam się być takie prozaiczne, w rzeczywistości wymagają od nas sporego wysiłku. Ale to wiedzą tylko ci, którzy podejmują się tego wyzwania i szykują Boże Narodzenie w swoim domu od A do Zet – ocenia Jakub Ziemba, trener z klubu Galeria Fitness w Warszawie. Przeciętna kobieta w trakcie 30 minut poniższych czynności spala odpowiednio:

– trzepanie dywanów – 150 kcal
– ręczne mycie podłogi – 230 kcal
– odkurzanie – 150 kcal
– zmywanie naczyń – 70 kcal
– mycie okien – 140 kcal

Do tego dochodzi jeszcze gotowanie. W kuchni spalamy zdecydowanie mniej kalorii, ale to zawsze coś. Średnio przy godzinnym przygotowaniu posiłków razem z krojeniem i przenoszeniem naczyń oraz produktów, spalamy 200 kcal. Jeszcze więcej energii kosztuje nas wałkowanie ciasta – godzina tej czynności to 150 kcal – wylicza Jakub Ziemba trener personalny z klubu Galeria Fitness w Warszawie.

Kalorie spalimy też w czasie nieco przyjemniejszych czynności związanych z Bożym Narodzeniem:

– dekorowanie mieszkania – 200 kcal
– przedświąteczne zakupy – 200 kcal
– kupienie i wniesienie do domu choinki – 300 kcal
– lepienie bałwana – 150 kcal
– śpiewanie kolęd – 110 kcal
– pakowanie lub rozpakowywanie prezentów – 140 kcal
– całowanie się pod jemiołą – 120 kcal
– pisanie kartek świątecznych – 80 kalorii przy 10 sztukach

Previous post Jak się nosi HH Dry Elite – pierwsze wrażenia
Next post Galeria Fitness