Kreatyna i BCAA – czyli podstawowe suplementy dla osób aktywnych fizycznie

Kreatyna i BCAA – czyli podstawowe suplementy dla osób aktywnych fizycznie

W dzisiejszych czasach wiele osób zwraca uwagę na to żeby dbać o swoje zdrowie i prowadzić aktywny tryb życia. Dobrze zbilansowana dieta i ćwiczenia fizyczne na pewno poprawią nasze samopoczucie, a także pozwolą cieszyć się zdrowiem.

Jednak oprócz odpowiednio skomponowanych posiłków oraz aktywnego trybu życia, warto zwrócić uwagę, także na suplementację. Odpowiednio dobrane odżywki, nie tylko poprawią nasze zdolności wydolnościowe, ale również pomogą nam w regeneracji potreningowej. Do podstawowych suplementów dla osób aktywnych fizycznie, z pewnością możemy zaliczyć kreatynę i BCAA.

Kreatyna – co to jest i jak działa?

Kreatyna jest to prawdopodobnie najbardziej znana i najczęciej używana odżywka dla osób aktywnych fizycznie. Jest to związek chemiczny, który składa się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny oraz metioniny. Jej głownym zadaniem jest magazynowanie dużych ilości energii ATP w mieśniach, które mogą zostać bardzo szybko uwolnione. Z tego powodu, dostarczanie do organizmu kreatyny powoduje wzrost energii, jaką mają nasze mięśnie do pracy. Do podstawowych efektów stosowania kreatyny możemy zaliczyć:

  • przyrost masy mięśniowej
  • przyrost siły
  • wzrost wytrzymałości
  • przyspieszona regeneracja po treningu

BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione.

Kolejnym suplementem, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie jest BCAA (z ang. Branched Chained Amino Acids). Jest to kompozycja trzech aminokwasów rozgałęzionych, do której należą: leucyna, walina oraz izoleucyna. Aminokwasy BCAA to jedne z głównych składników budulcowych mięśni. Nie są one samodzielnie wytwarzane przez organizm i muszą być dostarczane razem z pożywieniem lub w postaci suplementów. Podczas aktywności fizycznej są one wykorzystywane przez mięśnie jako źródło eneregii. Powodują wzrost ich wytrzymałości oraz sprawiają, że możemy ćwiczyć dłużej. Dodatkowo aminokwasy BCAA hamują, tzw. katabolizm, czyli rozpad tkanki mięśniowej i wspomagają budowę masy mięśniowej. Dzienna dawka aminokwasów rozgałęzionych powinna być obliczana na podstawie wagi. Przyjmuje się, że powinniśmy spożywać 0,5-1g BCAA na każde 10kg masy ciała. Zalecane jest, aby stosować je przed i po treningu w dni treningowe oraz rano po przebudzeniu i przed snem w dni nietreningowe.

Previous post Dlaczego ludzie stosują kreatynę?
Next post Pielęgnacja cery naczynkowej, czyli jak pozbyć się pajączków na twarzy