Czym są i jak przebiegają zawody triathlonowe?

Czym są i jak przebiegają zawody triathlonowe?

0 0
Read Time:1 Minute, 55 Second

W ostatnich dniach w Trójmieście odbyła się długo wyczekiwana impreza triathlonowa pod egidą Ironman’a, która zgromadziła wielotysięczną rzeszę startujących. Czym jest triathlon a czym zawody Ironman? Postaramy się przybliżyć to wszystko w dalszej części artykułu.

56873289_ml

Triathlon

Triatlon, czyli trójbój jest dyscypliną sportową przyciągającą osoby dla których uprawianie jednej dyscypliny jest nie wystarczające. Łączy w sobie ulubione przez nas bieganie, pływanie oraz kolarstwo. Uczestnicy tych zawodów najpierw płyną, potem jadą na rowerze a na końcu biegną. Co ciekawe, czas który przeznaczają na zmianę dyscypliny jest liczony do całości wyniku. Jak widać, nie jest to dyscyplina prosta i wymaga od sportowca kilkakrotnie razy większego zaangażowania i skupienia niż pojedyncza konkurencja. Dodatkowo sprzęt przeznaczony do uprawiania triathlonu może kosztować fortunę. Mimo to, triathlony cieszą się rosnącą popularnością i imprezy tego rodzaju przyciągają po kilka tysięcy osób nie licząc kibiców. Ze względu na długość dystansu, triathlony można podzielić na:

  • Super Sprinterski: 0,6 km pływania / 15 km jazdy rowerem / 3 km biegu
  • Sprinterski: 0,75 km pływania / 20 km rowerem / 5 km biegu
  • Olimpijski : 1,5 km pływania / 40 km rowerem / 10 km biegu
  • Dystans długi: 1,9 km pływania / 80 km rowerem / 20 km biegu
  • International Triathlon Union (ITU): 4 km pływania / 130 km rowerem / 30 km biegu
  • Half- Ironman (zwany też Ironmanem 70.3): 1,9 km pływania / 90 km rowerem / 21 km biegu
  • IRONMAN: 3,8 km pływania / 180 km rowerem / 42 km biegu
  • Iron: dystans podobny do Ironmana
  • Ultraman Triathlon: 10 km pływania / 421 km rowerem / 84 km biegu.

Najbardziej popularny jest triathlon olimpijski, który od 2000 roku został włączony do igrzysk, odbywających się wtedy w Australijskim Sidney.

Ironman

Wiele osób zastanawia się, czym są zawody Ironman. Odpowiadając na te pytania – jest to triathlon odbywający się w szczególnych warunkach. Aby mówić o Ironmanie, zawody muszą być organizowane przez World Triathlon Corporation. Odbywają się w ramach dystansów wynoszących 3,86 km ( czyli 2,4 mil) dla pływania pływania, 180,2 km (112 mil) jazdy na rowerze i 42,195 km (maraton, 26,2 mil) biegu. Co ciekawe, Ironman zaliczany jest do długodystansowych startów triatlonowych i jest uważany za najbardziej prestiżowy konkurs triathlonowy na świecie. Mistrzostwa Świata Ironman odbywają się corocznie w miejscowości Kona na Hawajach.

Wszystkich ciekawych przebiegu ostatnich imprez typu Ironman lub triathlon zapraszamy na portal Enduhub.  Wszystkie wyniki sportowe sprawdzisz tutaj.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Grzybica pochwy – jak sobie z nią poradzić?
Next post Genodieta – z czym to się je i czy warto?