Uchroń się przed boreliozą! Zbadaj kleszcza!

Uchroń się przed boreliozą! Zbadaj kleszcza!

0 0
Read Time:2 Minute, 45 Second

Borelioza to niezwykle groźna choroba zakaźna wywołana przez bakterie bytujące w organizmie kleszczy. Późno rozpoznana i nienależycie leczona może być przyczyną poważnych powikłań – m.in.: zapalenia mięśnia sercowego, stawów, uszkodzenie nerwów, a także odkleszczowego zapalenia opon mózgowych.

Istotne jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie właściwego leczenia. Niestety w wczesnym stadium borelioza może przebiegać praktycznie bezobjawowo. Zakażenie pozwala szybko zdiagnozować badanie kleszcza. Sprawdź jak szybko i skutecznie zadziałać po ukąszeniu przez kleszcza, by zapobiec groźnym powikłaniom.

Co to jest borelioza?

Borelioza to groźna i podstępna choroba. Wywoływane jest przez kleszcze, a konkretnie bakterie z grupy skrętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, które znajdują się w wydzielinach tych pajęczaków. Nie każde ukąszenie przez kleszcza powoduje zakażenia – warto jednak dmuchać na zimne.

W pierwszej fazie choroba nie daje wyraźnych symptomów. Pomiędzy 7 a 14 dniem od ukąszenia na skórze pojawia się rumień. W kolejnej fazie – wczesnej rozsianej – pojawiają się objawy ze strony układu kostnego i nerwowego – są one nieswoiste, dlatego często trudno zdiagnozować boreliozę i powiązać dolegliwości z ukąszeniem kleszcza. Wśród najczęściej występujących objawów należy wymienić: gorączkę, dreszcze, powiększone węzły chłonne, bóle kostno-stawowe, uczucie zmęczenia i większe niż zwykle pragnienie. W stadium infekcji przewlekłej dochodzi do zakażenia obwodowego układu nerwowego co powodować może zaburzenia czucia i porażenie nerwów obwodowych, a także zapalenie korzeni nerwowych i nerwów obwodowych oraz zaburzenia funkcji poznawczych i pamięci. Późno zdiagnozowana i nieleczona borelioza może doprowadzić do odkleszczowego zapalenia opon mózgowych czy zapalenia mięśnia sercowego. Warto pamiętać, że niektóre powodowane boreliozą uszkodzenia układu nerwowego mają charkter nieodwracalny. Nie ignoruj ukąszenia kleszcza, obserwuj miejsce ugryzienia i nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Co zrobić gdy ugryzie nas kleszcz?

Po pierwsze – nie panikuj. Po drugie – nie ignoruj. Pamiętaj, że nie każde ukąszenie kleszcza kończy się zakażeniem. Jeśli Ciebie bądź bliską osobą ukąsił kleszcz – usuń delikatnie intruza z pomocą pęsety. Upewnij się, że kleszcza usunąłeś w całości. Miejsce ukąszenie zdezynfekuj. Nim usuniesz kleszcza z ciała – nie smaruj miejsca ugryzienia niczym tłustym. Przyniesie to więcej szkody niż pożytku – podrażniony i rozdrażniony kleszcz, w sytuacji zagrożenia zacznie wydzielać szkodliwe wydzieliny, które zwiększają ryzyko zachorowania na boreliozę. Usuniętego kleszcza – nie zabijaj, ani nie wyrzucaj. Umieść go ostrożnie w słoiczku bądź pojemniku na mocz i wyślij na badania! To nie żart. Nim przebadasz siebie, zbadaj kleszcza!

Dlaczego warto zbadać kleszcza?

Nim wyniki badania krwi – będę miarodajne i będą w stanie wskazać czy doszło u Ciebie do zakażenia boreliozą – minie od 4 do 6 tygodniu od ukąszenia – co niestety znacznie zwiększa ryzyko rozwoju zakażenia. Jest sposób na to, by wcześniej przekonać się czy konieczne jest wdrożenie leczenia i czy doszło do zarażenia. Badanie DNA kleszcza jednoznacznie stwierdzi czy u osobnika występuje badany patogen. Wyniki otrzymasz w przeciągu 3 dni od dostarczenia materiału. W celu przeprowadzenia badania – usuniętego ze skóry kleszcza, umieść w pojemniku na mocz bądź zamykanym worku foliowym, zabezpiecz przesyłkę i czym prędzej wyślij do laboratorium. Więcej szczegółowych informacji odnośnie samego badania i wysyłki znajdziesz na badanie kleszcza we Wrocławiu.

Najważniejsza – profilaktyka!

Czy boreliozy można uniknąć? Niestety nie ma możliwości zabezpieczenia się przy użyciu szczepionki. Najważniejsza jest profilaktyka czyli unikanie ukąszenia. Minimalizuj ryzyko ugryzienia przez kleszcza stosując preparaty odstraszające pajęczaki. Wybierając się do lasu, spacerując w wysokiej trawie, zakładaj ubrania dokładnie zabezpieczające ciało – długie rękawy i spodnie, których nogawki wkładaj do butów lub skarpet. Po powrocie ze spaceru dokładnie sprawdzaj ciało i skórę głowy.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Najlepsze pomysły na ekstremalny prezent dla ukochanego
Next post Piłka nożna na hali – kilka wskazówek na temat obuwia