Trampolina – sposób na trening i zabawę

Trampolina – sposób na trening i zabawę

0 0
Read Time:2 Minute, 8 Second

Trampolina kojarzy nam się głównie z zabawą na ogródku obok domu. Rzeczywiście, skakanie na trampolinie jest lubiane głównie przez dzieci, chociaż znajdą się również dorośli amatorzy tej aktywności fizycznej. Zwłaszcza, że drugiej strony trampolina może stać się doskonałym wyposażeniem dla tych, którzy uwielbiają fitness. Pozwala zwiększyć efektywność treningu oraz przynosi wiele dobrej zabawy.

Jumping fitness – na czym polega?

Ostatnio siłownie i kluby fitness zaoferowały nam nową modę w postaci zajęć na trampolinie, nazywanych również jumping fitnessem. Te zajęcia wyglądają tak, że wykonuje się standardowy trening typu fitness, ale podłożem jest trampolina. Uczestnicy zajęć skaczą najczęściej w rytm muzyki. Taki trening jest beztroskim, a jednocześnie skutecznym sposobem na to, by pozostać w formie. Co więcej – oprócz samego podskakiwania, jumping fitness świetnie nadaje się do robienia pompek, brzuszków czy przysiadów.

W jaki sposób należy skakać?

Żeby nie zrobić sobie krzywdy, a także uczynić trening możliwie najbardziej efektywnym, należy poznać technikę skakania. Otóż trzeba mieć ugięte nogi, a do tego angażować mięśnie brzucha. Przed rozpoczęciem zajęć przeprowadzana jest rozgrzewka. Ma ona odpowiednio przygotować całe ciało, a do tego uregulować pracę serca. Potem następuje część właściwa, czyli najpierw nauka prostych układów tanecznych, aby wszyscy trenujący skakali w jednym rytmie. Intensywność skoków jest zmienna, co daje szanse początkującym na złapanie chwili oddechu. Zajęcia tego typu mogą być uzupełniane o różne dodatkowe akcesoria jak piłki czy dodatkowe ciężarki.

Dlaczego warto wybierać się na zajęcia na trampolinie?

Wzbogacenie treningu o trampolinę niesie ze sobą wiele pozytywnych korzyści. Przede wszystkim podnosi efektywność treningu, jako że zmusza organizm do spalania większej ilości kalorii. Prowadzi to do większego deficytu kalorycznego, czyli w efekcie do szybszego spalania tłuszczu. Tego typu zajęcia angażują wszystkie mięśnie w naszym ciele. Podłoże o małej stabilności ma tę zaletę, że prowadzi do bardziej intensywnego treningu. Polepsza się nasze poczucie równowagi, koordynacja ruchowa oraz umiejętność koncentracji. Rośnie również wydolność organizmu – czujemy, jak z każdymi zajęciami możemy wytrzymać więcej i dłużej. Co ważne, taki trening nie powoduje nadwyrężenia stawów, jako że podłoże jest miękkie. Jumping fitness zaleca się więc osobom mającym problemy z częstymi kontuzjami.

Jak wybrać trampolinę?

Osobom mającym doświadczenie w jumping fitnessie, czyli takim, które wiedzą jak i ile skakać, polecamy zakup trampoliny fitness do domu. Dzięki niej można przeprowadzić trening o dowolnej porze dnia. Kupując trampolinę należy zwrócić uwagę na elementy takie jak:

  • stabilny stelaż,
  • matę wykonaną z wysoce wytrzymałego materiału,
  • solidnie przymocowane sprężyny,
  • wyprofilowane połączenia – przykręcone lub ryglowane.

Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia na trampolinie nie są dla wszystkich. Odradza się je kobietom po przebytej ciąży lub mającym problemy z kręgosłupem. Trampolina wymaga również odpowiedniej ilości przestrzeni – w domu lub też na ogrodzie.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Przyczyny bólu kończyn dolnych
Next post Spalacze tłuszczu – dodatek do treningu