Najważniejsze elementy stroju piłkarza

Najważniejsze elementy stroju piłkarza

Każdy piłkarz powinien posiadać swój strój do gry. Ma on nie tylko walory estetyczne, ale również chroni zawodnika przed kontuzjami i zapewnia mu wygodę podczas meczów. Które elementy stroju piłkarza są szczególnie ważne? Co powinieneś mieć na sobie, jeśli sam grasz w piłkę nożną? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Zapraszamy do czytania!

Ochrona przed urazami

Piłka nożna to dość urazowy sport. Można nabawić się kontuzji, zderzając się podczas biegu. Zdarza się też, że jeden zawodnik przypadkiem kopnie drugiego w piszczel, próbując zdobyć piłkę. Jest wiele sytuacji, których konsekwencją może być dotkliwy ból. Aby zmniejszyć ryzyko poważnego i bolesnego urazu, każdy piłkarz posiada więc solidne ochraniacze. Osłaniają one golenie, w razie uderzenia sprawiając, że nie jest ono tak dotkliwe. Odbierają część jego siły przez co nogi zawodnika nie otrzymują tak silnego ciosu. Jeśli chodzi o ten element stroju piłkarskiego, powinien on dopasować się do nogi gracza i umożliwiać swobodną grę. Specjalny rękaw, w którym umieszcza się ochraniacz, powinien skutecznie przytrzymywać go na miejscu.

Dopasowanie butów do podłoża

Druga ważna część stroju zawodnika, to obuwie. Piłkarze zawodowi używają korków jednej ze znanych firm, które najlepiej sprawdzają się na murawie. Zapewniają im odpowiednią przyczepność, powodują, że nie ślizgają się nadmiernie na podłożu. Jednocześnie też ułatwiają kontrolowanie piłki, gdyż w takich butach doskonale się ją czuje. Jest jednak więcej rodzajów butów piłkarskich. Na halach sportowych stosuje się halówki Adidas, Nike lub innej marki. One odpowiadają za stabilność na tym typie podłoża. Posiadają inną podeszwę, która zapewnia przyczepność na nawierzchni halowej. Najlepiej wybrać zawsze obuwie znanego producenta wyposażenia sportowego, aby mieć pewność, że będzie to strój, który posłuży przez wiele meczów. Zapewni też odpowiednią ochronę i jakość gry. Te cechy posiadają na przykład halówki Adidas.

Jednolite stroje dla drużyny

Piłkarze zawodowi mają zawsze jednolite stroje drużynowe. Wyróżnia się jedynie bramkarz. Poza nim wszyscy zawodnicy mają koszulki, spodenki i skarpety sportowe w tych samych kolorach. Często pojawiają się na nich loga sponsorów. Ważny jest jednak nie tylko wygląd stroju, ale też jego właściwości. Ubiór powinien być wykonany z materiałów, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Dzięki temu skóra zawodników może pozostać dłużej sucha, gdyż nadmiar wilgoci jest odprowadzany na zewnątrz. Ponadto strój powinien być dopasowany do ciała, aby gwarantował jak największą swobodę ruchów.

Wyposażenie bramkarza

Bramkarz to zawodnik, który ma na sobie nieco więcej odzieży niż inni członkowie drużyny. Jego strój jest też po prostu inny. Jako osoba, która często wykonuje niebezpieczne ruchy, aby złapać piłkę, która próbuje wpaść do bramki, musi mieć dodatkową ochronę. Z tego powodu nosi rękawice, osłaniające palce, które inaczej mogłyby ulec wybiciu pod wpływem silnego uderzenia. Poza tym bramkarz często ma na sobie sportową bluzę i dłuższe spodnie. Ta odzież chroni go wtedy, gdy upada na ziemię po efektownym skoku po piłkę.

Previous post Spalacze tłuszczu – dodatek do treningu
Next post Pokonaj zaparcia