Bezpiecznie na stokach dzięki piance Neopolen® E

Bezpiecznie na stokach dzięki piance Neopolen® E

Maty antyuderzeniowe z pianki BASF do sportów zimowych
Tegorocznej zimy dzięki matom antyuderzeniowym z rdzeniem z pianki Neopolen® E, zapewniającym większe bezpieczeństwo na stokach narciarskich i trasach zjazdowych, narciarze i snowboardziści będą mieć pewność miękkiego lądowania tak na śniegu, jak poza nim. Maty wytwarzane przez firmę Berger, austriackiego producenta wyposażenia sportowego, mogą służyć na przykład do osłony słupów wyciągów narciarskich, barier i skalnych ścian. Maty antyuderzeniowe Berger zawierają Neopolen® E – specjalne tworzywo piankowe, opracowane przez BASF, charakteryzujące się systemem pustych komór. W momencie uderzenia zapewnia ono optymalną amortyzację, co pozwala na ochronę narciarzy przed urazami.

Neopolen® E to pianka o zamkniętych komórkach utworzona z powiązanych krzyżowo cząstek polietylenu (EPE). Materiał ten jest stabilny, elastyczny i trwały, a przy tym gwarantuje znakomitą amortyzację. Jako wypełnienie nie tylko wyjątkowo dobrze pochłania energię uderzenia w matę, ale szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu po ustąpieniu obciążenia. Dzięki temu nawet powtarzające się uderzenia są doskonale amortyzowane. Ze względu na lekkość pianki Neopolen® E, maty można łatwo transportować i ustawiać na stokach narciarskich.

Znakomita amortyzacja nawet w temperaturach zimowych
Neopolen® E ma jeszcze jedną istotną cechę decydującą o jego zastosowaniu na stokach narciarskich: w przeciwieństwie do innych pianek praktycznie nie wchłania wody. Jest to ważna właściwość, ponieważ w razie uszkodzenia pokrycia zewnętrznego maty wilgoć mogłaby przenikać do jej wnętrza, a następnie – w temperaturach zimowych – zamarzać. Użycie innego materiału mogłoby skutkować utratą efektu amortyzującego, a tym samym niemożnością zapewnienia narciarzom optymalnej ochrony przy uderzeniu. Ponadto Neopolen® E zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur, od -70 do +90° C.

”W ostatnich kilku latach znacznie wzrosła potrzeba większego bezpieczeństwa przy uprawianiu sportów zimowych. Wynika to między innymi z tego, że prędkości osiągane na trasach zjazdowych stale rosną – nie tylko ze względu na coraz doskonalsze narty i snowboardy. Dzięki wyjątkowej kombinacji właściwości tworzywa piankowego Neopolen® E możemy zaoferować rynkowi maty antyuderzeniowe spełniające specyficzne wymagania sportów zimowych. Ponadto materiał ten jest bardzo łatwy w obróbce”, mówi Johann Berger, dyrektor generalny firmy rodzinnej Berger, dostawcy mat antyuderzeniowych do ochrony obszarów bramkowych na tegoroczne Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie, które odbywały się na Słowacji.

Neopolen® E w sektorze opakowań, motoryzacji i budownictwa
Neopolen® E jest specjalistyczną pianką, która łączy optymalne właściwości amortyzujące, doskonałą elastyczność odzysku pierwotnego kształtu i wysoką sprężystość. Właściwości te sprawiają, że oprócz wykorzystania w sporcie i rekreacji, Neopolen® E jest preferowanym materiałem w sektorze opakowań i przemyśle samochodowym. Branża budowlana szczególnie ceni go ze względu na minimalne wchłanianie wody, trwałość i bardzo dobrą odporność na działanie środków chemicznych i zmiany temperatury. Jest on używany na przykład jako poduszki kompensacyjne do izolacji rur instalacji grzewczej.

Pianka nie zawiera chlorofluorowęglowodorów (CFC) ani hydrochloro-fluorowęglowodorów (HCFC) i w różny sposób można ją poddać recyklingowi. Tworzywo Neopolen® E jest certyfikowane zgodnie z normą Oeko-Tex® Standard 100.

Previous post Złoto w Baby-G
Next post Na przekór cywilizacji – zadbaj o ciśnienie krwi!