Jakie są rodzaje grzybic?

Jakie są rodzaje grzybic?

0 0
Read Time:2 Minute, 54 Second

Grzybice to jedne z najczęstszych chorób skóry. Według licznych danych nawet co piąta osoba w środowisku zamożnym chociaż raz w życiu zachoruje na jakiegoś rodzaju grzybicę. Jest to jednak niezwykle szeroka kategoria, którą podzielić można ze względu na charakter, rozmiar oraz miejsce występowania na ciele. Niezależnie od miejsca – jest to uciążliwa choroba zakaźna, która wymaga systematycznego leczenia i pojawienie się jej nie stanowi miłego doświadczenia.

Krótki opis choroby

Grzybica to choroba zakaźna, a więc przenosząca się z człowieka na człowieka w prosty sposób. Nie oznacza to oczywiście, że każdy ewentualny kontakt z zarodnikami grzyba spowoduje u nas rozwój choroby, ponieważ sprawny organizm szybko zwalczy domniemany rozwój infekcji dzięki licznym mechanizmom obronnym.

Oczywiście jak w przypadku każdej choroby – istnieją pewne sytuacje, które szczególnie zwiększają ryzyko zarażenia się chorobą, m.in. wspólne korzystanie z urządzeń sanitarnych, nieodpowiednia higiena, noszenie nieprzewiewnych ubrań oraz obuwia, a także stosowanie leków immunosupresyjnych, antybiotyków, choroba nowotworowa, cukrzyca, choroby tarczycy czy nawet zakażenie wirusem HIV.

Rodzaje grzybic

Zakażenie grzybicą może występować w dwóch różnych formach:

 • bezpośredniej (przenoszone z chorego na osoby w jego najbliższym otoczeniu)
 • pośredniej (poprzez kontakt z zarodkami grzybów, które mogą być niemal wszędzie, np. na meblach lub ubraniach)

Sam w sobie podział grzybic jest jednak niezwykle trudny ze względu na bardzo dużą ilość gatunków grzybów znajdujących się w otoczeniu, istnieje jednak podział grzybic ze względu na czynnik etiologiczny, na takie jak:

 • dermatofilozy
 • pleśnice
 • drożdżyce
 • zakażenia mieszane

Podział grzybic dokonuje się jednak nie tylko w tym zakresie. Będzie to również rozróżnianie ich ze względu na miejsce, które obejmują. Będą to powierzchowne grzybice naskórkowe (objawami ich będą liczne jasnobrązowe plamki z lekkim łuszczeniem się występujące na skórze klatki piersiowej, rąk i szyi) oraz grzybice właściwe. Ich podział jest znacznie szerszy, dlatego warto przyjrzeć się temu znacznie bliżej:

 • grzybica skóry gładkiej (występuje w postaci rumieniowo-obrzękowych ognisk z grudkami i krostami na obwodzie lub też rumieniowo-złuszczających ognisk ze stanem zapalnym)
 • grzybica pachwin (objawami są znamiona, którym towarzyszy silny świąd, często występuje u mężczyzn, osób otyłych lub cukrzyków)
 • grzybica powierzchowna owłosionej skóry głowy (schorzenie często spotykane u dzieci, może jednak dotyczyć również owłosienia brody)
 • grzybica paznokci (przez tą chorobę paznokieć ulega przebarwieniu i zgrubieniu, spore ryzyko stanowi dalsze zakażenie innych części skóry lub paznokci przez to jedno miejsce zakażenia)
 • grzybica stóp (najczęściej występująca grzybica, najczęściej pojawiająca się w okresie letnim)
 • kandydoza (przyczynia się do powstawania zajadów – wynikają one z niedoboru witamin i obniżonej odporności, skóra w kącikach ust jest popękana oraz boli)

Jak leczyć grzybicę?

Leczenie grzybicy często nie jest proste, obejmuje często szereg działań jak stosowanie preparatów zewnętrznych, leków doustnych, dezynfekcję obuwia oraz bielizny, a najlepiej zmiana tych części garderoby na nowe. W ostatnich latach na szczęście znacznie powiększyła się liczba preparatów do walki z grzybami. Na ogół są one bezpieczne i dobrze tolerowane, ale przede wszystkim skuteczne – co jest najważniejsze, jeśli chcemy się pozbyć przykrego problemu. Leki na grzybice zależnie od miejsca w jakim ona się znajduje występują oczywiście pod wieloma formami, takimi jak: szampony, maści, kremy, pudry, aerozole czy lakiery do paznokci. Najlepiej jednak w razie niepewności nie próbować radzić sobie z tym samemu, a udać się do lekarza po radę i odpowiednio dostosowaną kurację, co znacznie przyspieszy i ułatwi leczenie.

Na koniec warto wspomnieć, że najlepiej jest wystrzegać się zarażenia, a pomóc w tym może stanowić większa dbałość o higienę (własny ręcznik, gąbka). Nie powinno się pożyczać butów lub chodzić boso na basenie czy w saunie – zwiększa to ryzyko zarażenia. Warto kupować buty wykonane z naturalnych materiałów. A także codziennie zmieniać skarpetki oraz bieliznę.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Buty do siatkówki – czy wiesz, jak je wybrać?
Next post Błyszcząca cera? Możesz łatwo pozbyć się tego problemu