Jak wybrać idealne buty trekkingowe

Jak wybrać idealne buty trekkingowe

Kochasz górskie wędrówki? Jeśli tak, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Prawidłowo dobrane buty to podstawa dłuższych i krótszych marszów. Dzięki właściwemu obuwiu twoje stopy mniej się zmęczą i będą lepiej chronione przez ewentualnymi urazami.

Poświęć chwilę czasu, aby dowiedzieć się jak wybrać idealne buty trekkingowe. Jeśli zdecydujesz się na ich zakup, przekonasz się, że wyjścia w góry będą jeszcze przyjemniejsze niż do tej pory. Nie martw się również o finanse. Pożyczka przez internet pozwoli ci zrealizować zakup wymarzonej pary butów.

Buty trekkingowe za kostkę czy niskie

Wysokość butów jest bardzo ważnym elementem ich wyboru. W góry najlepiej sprawdzają się buty wysokie, sięgające za kostkę. Taka wysokość pozwala usztywnić kostkę, nie dopuszczając do jej skręcenia, np. podczas schodzenia w dół po kamienistej drodze. Ponadto obuwie za kostkę chroni przed ewentualnym ukąszeniem przez węże, mogące wygrzewać się w trawach. To szczególnie istotne, kiedy latem często wychodzimy na spacery. Niższe buty trekkingowe nie są złe, trzeba jednak umiejętnie dobrać teren, w którym będziemy ich używać. Najlepiej sprawdzają się na utwardzone podłoże – np. spacery szutrowymi drogami lub deptakami.

Materiał na buty trekkingowe

Z czego powinny być wykonane dobrej jakości buty trekkingowe? Możliwości jest kilka. Najcenniejszym materiałem na takie buty jest oczywiście skóra naturalna. Bardzo wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowana, również wodoodporna. Alternatywą dla kosztownej skóry są materiały syntetyczne, takie jak goretex lub membrana. Zapewniają one bardzo dobrą wentylację stopom, nie dopuszczając do ich pocenia się. Jednocześnie jest to materiał skutecznie izolujący od chłodu i nie przepuszczający do wnętrza obuwia wilgoci. Łatwe w utrzymaniu czystości, sprawiają, że buty będą zawsze dobrze wyglądać.

Charakterystyka bieżnika

Obuwie trekkingowe powinno nam zapewniać bardzo dobrą przyczepność do każdego rodzaju podłoża. Aby to uzyskać, bieżnik podeszwy musi być starannie zaprojektowany. Zanim kupimy nowe buty, przyjrzyjmy się jak on wygląda. Na trudny teren, błotnisty i pełen małych kamieni i żwiru, dobrze sprawdzi się bieżnik z dużymi elementami. W przypadku turystyki rekreacyjnej po niewymagającym terenie, można wybrać lżejszy i gładszy bieżnik. Będzie on miał również przełożenie na mniejszą wagę obuwia.

Ile kosztują dobre buty trekkingowe?

Cena butów do trekkingu może być bardzo zróżnicowana. Jeśli dobrze poszukamy, podstawowe modele można zakupić już za nieco ponad 100 złotych. Jeżeli jednak nie godzimy się na kompromisy i szukamy czego naprawdę solidnego, warto dołożyć kilkaset złotych i zakupić obuwie, które posłuży nam dobrych kilka lat intensywnego użytkowania. Pieniądze na ten cel może dostarczyć pożyczka przez internet. Łatwa i szybka do uzyskania, może Ci pomóc w sfinansowaniu również pozostałych turystycznych zakupów – spodni, kurtki, polara, plecaka oraz namiotu.

 

Previous post Cateringi dietetyczne – poznaj ofertę diet pudełkowych
Next post Jakie płatki kwiatów urozmaicą herbaciany susz?