Grajmy w piłkę dla zdrowia

0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second

Jak podaje Instytut Żywności i Żywienia grając w piłkę nożną przez godzinę spalamy około 650 kcal, rozwijamy też wszystkie partie mięśni czym pozytywnie wpływamy na rozwój całego naszego organizmu. Taka forma ruchu odgrywa niezmiernie ważną rolę w rozwoju organizmu, szczególnie u dzieci. Dlatego organizatorzy akcji społecznej Gramy w piłkę mówią NIE wszelkim zakazom i zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Organizm człowieka genetycznie zaprogramowany jest na prowadzenie aktywnego stylu życia, zaś ruch jest naturalną potrzebą naszego organizmu. W perspektywie pozytywnych zmian jakie wywiera na nas aktywność fizyczna, szczególnego znaczenia nabiera aktywność ruchowa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju.

Aktywność fizyczna przyspiesza i usprawnia rozwój psychomotoryczny dzieci – dotyczy to szczególnie tzw. zmysłu ruchu, który potocznie nazywamy szóstym zmysłem – mówi dietetyczka Katarzyna Błażejewska ze Studia Dietetyki.

Uprawianie sportu niesie ze sobą szereg korzyści. Sporty i gry zespołowe, w tym piłka nożna mają duże znaczenie w kształtowaniu i rozwoju stosunków międzyludzkich – uczą tolerancji, pomagają odkrywać różnice oraz zdolności współpracowania w grupie.

Trening, aktywność fizyczna – uczą rozpoznawania głodu i regulacji węglowodanów, gdyż często z nudów lub z braku identyfikacji innych potrzeb dzieci sądzą że są głodne – podkreśla Błażejewska ze Studia Dietetyki. – Dopiero po długotrwałym wysiłku fizycznym odczuwają go faktycznie, dzięki czemu znają to uczucie w przyszłości i potrafią je identyfikować.

Zmęczenie po wysiłku fizycznym poprawia znacznie jakość snu, a tym samym przyczynia się do prawidłowej koncentracji i zdrowego funkcjonowania wypoczętego organizmu w następnych dniach. Prawidłowy sen jest niezbędny dla wydzielania hormonu wzrostu, który odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie, szczególnie, młodego organizmu.

Powyższe dane pokazują, że uprawianie sportu jest dobre dla zdrowia nas i naszych dzieci. Dlatego organizatorzy akcji społecznej Grajmy w piłkę nie tylko zachęcają do wysiłku fizycznego, ale przede wszystkim do zapewnienia odpowiednich warunków dla tych, którzy chcą uprawiać ten rodzaj sportu. Celem akcji jest również przeciwstawianie się bezzasadnym zakazom i ograniczeniom gry w piłkę, które coraz częściej możemy obserwować na obiektach do tego przeznaczonych.

Akcję poparł już Polski Komitet Olimpijski, TVP Sport, Fundacja Kultury i Sportu „Kultura i Sport dla Wszystkich”, kancelaria bnt Neupert & Partnerzy i Studio Dietetyki oraz znane osobistości świata mediów – Paweł Małaszyński, Marcin Dorociński, Bartosz Obuchowicz, Rafał Królikowski, Rafał Bryndal, Dorota Deląg, Piotr Gąsowski, Piotr Zelt i Grażyna Wolszczak.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Nowoczesna rehabilitacja, która potrafi zdziałać cuda…
Next post Sportowe ubrania z wełny merino na narty