Zalety stosowania napojów izotonicznych

Zalety stosowania napojów izotonicznych

0 0
Read Time:1 Minute, 45 Second

Napoje izotoniczne skutecznie uzupełniają niedobór wody i elektrolitów. Szczególnie polecane są osobom prowadzącym aktywny tryb życia, a także sportowcom. Podczas intensywnego treningu ich przewaga nad zwykłą wodą czy sokami jest ogromna.

klau-lauf-1330114

Napoje izotoniczne nie są nowością na polskim i światowym rynku. Pierwszy z nich, dedykowany sportowcom, pojawił się już w roku 1965 i od tego czasu napoje tego typu robią prawdziwą furorę nie tylko w świecie sportu, ale również wypijane są przez liczne rzesze amatorów sportowego stylu życia.

Moc ukryta w napoju izotonicznym

Organizm człowieka składa się nawet w 70% z wody. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na płyny jest ogromne, szczególnie przy dużym wysiłku fizycznym. Niestety, nie wystarczy wtedy dostarczyć organizmowi samej wody, konieczne są również elektrolity, na przykład w postaci magnezu, potasu lub sodu. Zachowanie właściwego bilansu wodnego ma ogromny wpływ na wydolność organizmu, a tym samym przekłada się na wyniki sportowe.

Napoje izotoniczne pomagają skutecznie rozwiązać problem utraty wody i minerałów, ponieważ zawierają węglowodany, składniki mineralne i witaminy, a do tego charakteryzują się niską zawartością cukru i małym nasyceniem dwutlenku węgla. Napoje takie nie tylko pomagają utrzymać wodę w organizmie, ale także przyspieszają odbudowę mięśni, dostarczając do nich mikroelementy. Wśród napojów izotonicznych można wyróżnić hipertoniki ze zwiększoną zawartością soli i cukrów oraz hipotoniki, w których te elementy mają niższy poziom.

Kiedy pić napoje izotoniczne?

Napoje takie chronią przed odwodnieniem organizmu, ale należy je przyjmować w odpowiedni sposób. Najlepiej przestrzegać właściwych dawek. Zaleca się, żeby po treningu wypić 0,5 litra napoju izotonicznego, a po kwadrancie nawadniać organizm małymi dawkami co 20 minut i tak aż przez godzinę bez względu na to, czy odczuwane jest pragnienie, czy też nie. Nie można także zapominać o uzupełnianiu płynów podczas samego treningu. Wtedy także należy robić to małymi łykami, nie przesadzając z ilością. Ważne, żeby robić to regularnie, co uchroni organizm przez odwodnieniem.

Napoje izotoniczne nie przynoszą szkód organizmowi i można je bez problemu stosować nawet codziennie. Nie należy jednak mylić ich z napojami energetycznymi. To zupełnie inne napoje. Izotoniki to skuteczne wsparcie organizmu podczas wysiłku fizycznego i gwarancja, że odpowiednia ilość składników mineralnych zostanie dostarczona, chroniąc przed nieprzyjemnymi skutkami odwodnienia.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Podkład Maybelline Fit Me Stick Foundation. Zobacz, jakie zalety posiada podkład w sztyfcie!
Next post Szampon i odżywka do włosów farbowanych. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na wyjątkowe kosmetyki do włosów L’Oreal!