Urazy sportowe

Urazy sportowe

0 0
Read Time:2 Minute, 13 Second

Uprawianie dowolnie wybranej dyscypliny sportowej, zawsze związane jest z ryzykiem urazu.  Zwichnięcia czy nawet złamania kości mogą przydarzyć się każdemu, bez względu na posiadane doświadczenie czy kondycję fizyczną.

Jednym z najpopularniejszych kryteriów podziału kontuzji, jest stopień uszkodzenia ciała. Medycyna sportowa dzieli urazy na lekkie, średnie i ciężkie. Do lekkich urazów zaliczyć należy otarcia, niewielkie uszkodzenia skóry czy stłuczenia. Urazy średnie dotyczą głównie skręceń bądź zwichnięć stawów, natomiast ciężkie kontuzje obejmują różnego typu złamania. Warto dodać, że typ kontuzji bywa z reguły uzależniony od uprawianej dyscypliny sportowej.

kontuzja-uraz-2

Idąc tym tropem można stwierdzić, że największa ilość urazów dotyka zawodników sportów kontaktowych, takich jak piłka nożna, boks czy też rugby, zyskujące w naszym kraju coraz większą popularność. Wspomniana  grupa sportowców narażona jest zwłaszcza na naciągnięcia mięśni, skręcenia stawów kolanowych, zgniecenia łąkotek, urazy obejmujące obręcz barkową, okolice głowy czy nawet kręgosłup. Za najmniej kontuzyjny sport uznawane jest natomiast pływanie, jednak nawet w tym przypadku może dojść do urazu. Pływacy narażeni są bowiem na kontuzje obejmujące stawy barkowe, w tym między innymi występowanie stanów zapalnych kaletki podbarkowej.

Aby w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazu, należy pamiętać o odpowiedniej, dostosowanej do typu sportu rozgrzewce oraz systematycznym rozciąganiu mięśni. Równie ważne jest właściwe wyposażenie, uwzględniające zarówno strój sportowy, jak i akcesoria niezbędne do uprawiania konkretnej dyscypliny.

Niestety, nawet najlepiej przygotowany sportowiec nie jest w stanie w 100% wyeliminować możliwości występienia kontuzji. Możemy jednak zniwelować jej skutki postępując zgodnie z zasadą PRICE (Protection, Rest, Ice, Compression, Elevation). W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć, a więc unieruchomić kończynę za pomocą bandaży bądź przeznaczonych do tego celu stabilizatorów. Następnie koniecznie jest jej odciążenie. W zależności od tego, jaka część ciała została uszkodzona, powinien zostać użyty odpowiedni rodzaj zabezpieczenia np. temblak czy też kule. Aby zredukować obrzęk, konieczne jest schłodzenie uszkodzonego miejsca okładem z lodu. Wspomniany obrzęk złagodzi również systematyczne bandażowanie uszkodzonej partii ciała za pomocą materiałów elastycznych. Ostatni punkt zasady PRICE dotyczy uniesienia. Najbardziej dogodną pozycją jest uniesienie kończyny powyżej poziomu serca, co zapewni zwiększony odpływ krwi i nagromadzonej limfy, a w rezultacie przyspieszy proces gojenia.

Bywa, że pomimo stosowania się do zasady PRICE, uraz jest tak poważny, że powrót do zdrowia zapewni jedynie poddanie się procesowi rehabilitacji. W takim przypadku konieczne jest wybranie ośrodka, który specjalizuje się w rehabilitacji sportowej. Ważne kryterium wspomnianego wyboru powinno stanowić wyposażenie, które znajduje się w konkretnej placówce. To właśnie ono odgrywa znaczącą rolę w przebiegu kinezyterapii, zwanej także gimnastyką leczniczą. Wyłącznie w pełni profesjonalny sprzęt do ćwiczeń zagwarantuje szybki powrót do formy. Warto dodać, że niekiedy konieczny jest zakup wspomnianych urządzeń na własny użytek.  Tego typu sprzęt oferuje m.in. sklep internetowy juventas.pl. Szeroka gama dostępnego asortymentu umożliwia dobór urządzenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

 

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post MyRun – komfort biegania w domu
Next post Polar prezentuje nowy monitor aktywności i treningu A300!