Terapia hormonalna a zdrowie

Terapia hormonalna a zdrowie

0 0
Read Time:1 Minute, 58 Second

Żadna z terapii hormonalnych nie pozostaje obojętna dla zdrowia kobiety.

Co prawda kuracje hormonalne – czy to stosowanie doustnej antykoncepcji, czy też prowadzenie hormonalnej terapii zastępczej – wiążą się z licznymi korzyściami (w pierwszym przypadku to przede wszystkim zapobieganie ciąży, w drugim: łagodzenie objawów klimakterium), to jednak nie można wykluczyć również ich negatywnych skutków ubocznych. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta szczególnie w trakcie ogólnego osłabienia organizmu, którego przyczyną jest niezbilansowana dieta lub niedobór witamin i minerałów (głównie kwasu foliowego, witamin B1, B6, D, selenu, chromu i cynku).

Z jednej strony niedobory takie uzupełniać można odpowiednimi suplementami – takimi, jak Harmonella (www.harmonella.info), które dbają o zachowanie wewnętrznej równowagi organizmu. Z drugiej: wdrożyć w życie można również kilka porad, związanych ze zdrowym trybem życia.

fotolia_115884875_subscription_monthly_m

Brak używek i aktywność fizyczna

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Nie tylko wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów, ale także zakrzepicy żylnej i ostrych incydentów wieńcowych, które prowadzić mogą do nagłych zgonów sercowych. Ze względu na papierosy kobiety powyżej 35. roku życia nie powinny również stosować dwuskładnikowych metod antykoncepcyjnych.

Korzystnie natomiast na zdrowie wpływa regularna aktywność fizyczna, której sprzyja też rezygnacja z używek. Ruch pozwala nie tylko zachować formę, ale i dobry nastrój – zwiększa się wtedy wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które natychmiastowo poprawiają samopoczucie. Aktywność szczególnie polecana jest również kobietom, które obserwują przyrost masy ciała wynikający ze stosowania dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych (w ten sposób działa zawarty w nich estrogen). Ponadto osoby zmagające się z otyłością zadbać powinny o regularną dawkę sportu. To otyłość jest w końcu czynnikiem, który sprzyja rozwojowi niebezpiecznych chorób, w tym choroby zatorowo-zakrzepowej czy zawałów serca. Wpływa również na zwiększone ciśnienie tętnicze.

Regularne badania i obserwacja

Terapia hormonalna powinna rozpocząć się od dokładnego zbadania stanu zdrowia kobiety oraz szczegółowych konsultacji lekarskich. Bardzo ważne są zatem regularnie wykonywane badania – krwi, USG piersi, cytologia oraz pomiary ciśnienia tętniczego, nie mniej istotne jest samodzielne badanie piersi. Warto również zbadać hormony tarczycy, a jeśli dochodzi do przyrostu masy ciała, należy sprawdzić również poziom estradiolu, prolaktyny, progesteronu oraz FSH.

Szczególna jest także rola obserwacji własnego ciała oraz jego reakcji na przyjmowane hormony. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek skutki uboczne, wątpliwości lub pytania, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Siłownia, czy fitness? Postaw na różnorodność!
Next post Runmageddon w Poznaniu wyłonił Mistrzów Polski w Biegach Przeszkodowych