Czym jest superkompensacja?

Czym jest superkompensacja?

0 0
Read Time:1 Minute, 27 Second

Nie od dziś wiadomo, że odpoczynek pomiędzy treningami jest bardzo ważny. Jednak niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki odpowiedniej regeneracji możemy w szybki i efektywny sposób poprawić swoją formę i wzmocnić siłę mięśni. Jest to możliwe dzięki superkompensacji.

Po każdym rodzaju treningu, niezależnie od tego czy był ciężki czy lekki, powinna nastąpić przerwa. Niestety wiele osób całkowicie o tym zapomina i nie wykorzystuje odpowiednio tego czasu. Należy pamiętać, że ilość i długość przerw jest równie ważna jak intensywność ćwiczeń i ich obciążenie. Wiąże się to ze zjawiskiem superkompensacji, dzięki któremu możemy racjonalnie i optymalnie zaplanować wysiłek fizyczny.

Podczas ćwiczeń doprowadzamy do wyczerpania zasobów energetycznych. Nasz organizm dąży do przywrócenia równowagi i odbudowuje się właśnie w czasie odpoczynku. Jeżeli wysiłek był tak duży, że zapasy zostały wyczerpane, organizm nie tylko wyrównuje powstałe straty, ale też gromadzi zasoby niejako na wyrost. Dzięki temu, możemy wykonać kolejną pracę na wyższym poziomie niż w poprzednim cyklu. Superkompensacja jest zatem przygotowaniem organizmu do wysiłku fizycznego ponad stan.

Jeżeli dobrze wykorzystamy ten czas, jesteśmy w stanie zwiększyć formę oraz masę mięśni, a co za tym idzie, odpowiednio zaplanować cały cykl treningowy. Pamiętajmy, że na zjawisko superkompensacji wpływa również odpowiednio dobrana dieta oraz prowadzony styl życia. Finalny efekt to zarówno czas spędzony na siłowni, odpowiedni odpoczynek oraz odżywianie. Warto też przyjrzeć się dostępnym suplementom diety, które uzupełnią naszą dietę. Należy jednak wybierać te na bazie nieprzetworzonych składników, które dostarczą wszystkich wartościowych budulców potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. Alfa Aktiv. Jej skład jest całkowicie naturalny i opiera się na miodzie, czarnej porzeczce i aronii, które od lat znane są jako składniki prozdrowotne.Suplementy diety mogą też korzystnie wpłynąć na kondycję, zwiększając wydolność organizmu, dlatego warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać coś dla siebie.

About Post Author

5tka

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak zacząć biegać?
Next post Fitness i wellness. Kondycja, sprawność, zdrowie