Rozwój siły mieśni u dzieci i młodzieży

Rozwój siły mieśni u dzieci i młodzieży

0 0
Read Time:2 Minute, 51 Second

Siła odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju człowieka na każdym jego etapie. Jednakże w okresie dzieciństwa, a także dojrzewania, układ kostny człowieka z racji tego, iż jest on słabiej uwapniony (w tym okresie jest on bardziej elastyczny), jest mniej odporny na ściskanie i skręcenia.

Jednakże sama muskulatura może być w tym okresie rozwijana, ponieważ brak jest jednoznacznych przeciwwskazań. W owym okresie nie jest ona narażona na przetrenowanie, ponieważ organizm sam daje znak, kiedy należy zaprzestać dalszych ćwiczeń. Respektowanie naturalnej bariery ochronnej (tzw. sygnałów alarmowych, jakie daje nam organizm) pozwala na przeprowadzenie odpowiednich treningów. Niemniej zajęcia takie powinny mieć charakter ogólnorozwojowy, być rozsądnie zaplanowane oraz przeprowadzone z odpowiednią częstotliwością. Tworząc odpowiedni plan zajęć dla dzieci oraz młodzieży, należy wziąć pod uwagę między inny okres, na jaki przypada ich rozwój, a także zbudować zajęcia ogólnorozwojowe (należy unikać zajęć ukierunkowanych jedynie na specjalizację w jednej dyscyplinie, ponieważ może mieć to niekorzystny wpływ na rozwój organizmu).

Poniżej zamieszczam okresy rozwoju oraz wskazania treningowe (według autorów „Muskulatura i rozciąganie” Michel Masseglia i Philippe Robert – Wydawnictwo Aha!)

A. Wiek przedszkolny (3-6 lat)

W tym wieku wszelki trening w dosłownym tego słowa znaczeniu jest zabroniony. Należy natomiast proponować dzieciom wszelkiego rodzaju gry i zabawy, a także ćwiczenia wzmacniające różne grupy mięśniowe. Do tego typu ćwiczeń można wykorzystać różnego rodzaju akcesoria wymagające opierania się, zwisania na rękach i rozciągania. Jednym z dobrych sposobów rozwoju jest budowanie torów przeszkód, gdzie dzieci będą wykorzystywać różne formy poruszania się, a tym samym będą pracować różne grupy mięśniowe. W tak zróżnicowanych warunkach aktywności ruchowej powstają odpowiedni impulsy nerwowe wystarczające do prawidłowego wzrostu kości i harmonijnego rozwoju mięśni.

B. Wiek wczesnoszkolny (7-10 lat)

W tym wieku najlepiej kształtującą się cechą motoryczną jest siła przyśpieszenia, a związane jest to z tym, iż organizm dziecka ma bardzo ograniczone możliwości tlenowe, które dopiero w późniejszym okresie zaczynają się w miarę kształtować. W związku z niską wydolności tlenową, a także wzmożonym wydzielaniem testosteronu, nie należy w tym wieku proponować statycznej pracy mięśni.

Odpowiednią formą aktywności jest trening obwodowy z dobrze dobranymi ćwiczeniami pod względem trudności (należy odpowiednio dopasować ćwiczenia). Trening taki powinien być jak najbardziej urozmaicony i równomiernie rozwijać wszystkie partie mięśni, a także przybierać formę zabawy. Ćwiczenia, jakie można zaproponować dzieciom, to różnego rodzaju wspinanie i opuszczanie się na linie, rozciąganie mięśni skośnych brzucha z pomocą współćwiczącego, podskoki (na jednej lub dwóch nogach), ćwiczenia z wykorzystaniem atrakcyjnych akcesoriów treningowych (obręczy typu hula-hop, pachołków lub skrzyni gimnastycznej).

C. Okres dorastania (od 10 lat do wieku młodzieńczego)

W tym okresie zwiększanie masy mięśniowej może następować dzięki ciężarowi własnego ciała, a także lekkiemu obciążeniu zewnętrznemu. Najodpowiedniejszą formą pracy jest trening obwodowy, a także ćwiczenia na poręczach. Ważne, aby w tym wieku szczególną uwagę poświęcić na wzmocnienie mięśni pasa brzusznego oraz kręgosłupa (core training).

D. Dojrzewanie i wiek młodzieńczy

W okresie tym dzięki wzmożonej produkcji testosteronu odpowiedzialnego za proces dojrzewania płciowego mamy możliwość na bardziej intensywne ćwiczenia siły mięśni. Należy jednak pamiętać, aby w tym okresie nie stosować zbyt ciężkich ćwiczeń, które w znaczący sposób mogą obciążać kręgosłup, co mogłoby mieć swój późniejszy negatywny skutek.

Podsumowanie

Tak jak wykazano powyżej, sam trening siłowy (a tym samym trening siłowy piłkarzy) może być prowadzony prawie na każdym etapie rozwoju człowieka. Należy jednak wziąć pod uwagę okres, w którym taki trening jest prowadzony, a także możliwości danego organizmu. Bez odpowiedniej wiedzy ze strony trenera, zajęcia takie mogą być nieefektywne, a także prowadzić do wielu komplikacji w późniejszym okresie.

Źródło: www.treningpilkarza.pl

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Retro running – czyli bieganie tyłem
Next post Motywacja do biegania