Joga hormonalna jako skuteczna terapia podczas okresu przekwitania

Joga hormonalna jako skuteczna terapia podczas okresu przekwitania

0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second

Czas przekwitania stanowi fazę poważnych przemian w życiu. Zmianom poziomu hormonalnego towarzyszą zmiany cielesne i psychologiczne, na które najczęściej skarżą się kobiety.

Gdy podczas klimakterium zaczyna obniżać się produkcja estrogenów i progesteronu, pojawiają się różne objawy braku tych hormonów: stan ciągłego poirytowania, niestabilność emocjonalna, uderzenia fal gorąca, bezsenność, zmęczenie, suchość śluzówek urogenitalnych, pogorszenie stanu skóry, włosów, paznokci, bóle głowy, bóle stawów, przybieranie na wadze. W niektórych przypadkach dochodzić może do poważnych następstw, np. pojawienia się osteoporozy, wysokiego poziomu cholesterolu, a co za tym idzie podatności na schorzenia serca i naczyń tętniczych.

Najczęściej stosowana metoda leczenia w trakcie menopauzy polega na aplikowaniu hormonów. Czy farmakologia to jedyne skuteczne rozwiązanie?

Okazuje się, że joga może być stosowana jako terapia naturalna, wzmacniająca produkcję hormonów. Tę terapię nazywamy hormonalną jogą leczniczą albo jogą hormonalną. To rodzaj dynamicznej jogi, w której stosuje się łatwe do opanowania ćwiczenia i techniki standardowej hatha jogi oraz pranayamy (równoważące ćwiczenia oddechowe). Ćwiczenia są tak skomponowane, aby zaktywizować wytwarzanie żeńskich hormonów w jajnikach, tarczycy, przysadce mózgowej i nadnerczach.

Rezultaty wstępnych badań wykazują, że dzięki leczeniu z zastosowaniem jogi hormonalnej można osiągnąć wzrost poziomu hormonów, usunięcie lub zminimalizowanie dokuczliwych objawów i powrót dobrego samopoczucia. We wstępnym programie pilotażowym sprawdzającym skuteczność tej formy terapii wzięły udział 64 kobiety w okresie okołomenopauzalnym, które pod okiem doświadczonej instruktorki regularnie ćwiczyły jogę hormonalną. Po upływie mniej więcej 4 miesięcy praktykowania tej formy jogi nastąpiło wycofanie się objawów. Częstotliwość (liczba dni w miesiącu) i okres (liczba miesięcy) praktykowania ćwiczeń były ściśle powiązane z podnoszeniem się poziomu hormonów. W ciągu 8 miesięcy u wszystkich uczestniczek nastąpiła obiektywna i subiektywna poprawa stanu zdrowia. Nastąpiły pozytywne zmiany w badaniach hormonalnych (podniesienie poziomu hormonów przeważnie o 254 % w ciągu 4 miesięcy), a także poprawa poziomu cholesterolu.

Poziom hormonów zaczyna się obniżać już w wieku 40 lat, w tym czasie nie występują jeszcze w organizmie żadne pozwalające się zauważyć objawy, jednak działania profilaktyczne są już wtedy bardzo ważne aby późniejsza menopauza mogła przebiegać spokojnie i bezproblemowo. Doświadczenie wielu kobiet pokazuje, że praktykowanie jogi hormonalnej stanowi naturalne rozwiązanie w obliczu problemów występujących w okresie przekwitania.

Polecamy książkę Joga hormonalna – jak zachować hormonalną równowagę w okresie przekwitania Dinah Rodrigues, która szczegółowo omawia serie ćwiczeń jogi hormonalnej do samodzielnego zastosowania. Książka wyjaśnia wpływ ćwiczeń jogi na przebieg menopauzy, zawiera dokładne zdjęcia poszczególnych asan i pranayam, które nie pozostawiają wątpliwości co do sposobu wykonywania ćwiczeń.

http://www.virgobooks.pl/joga-hormonalna.html

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Film reklamowy Polar RC3 GPS
Next post Maja Włoszczowska w kampanii marki Spinning