Jak uniknąć kontuzji w trakcie treningu

Jak uniknąć kontuzji w trakcie treningu

0 0
Read Time:3 Minute, 12 Second

Każdego dnia wielu młodych sportowców musi zrezygnować z uprawiania sportu. To w większości zaniedbania lub brak rozwagi zawodnika a czasami także trenera sprawiają, że zagrożone jest zdrowie, a nawet życie sportowca.

Może dobrze byłoby ubezpieczyć się przed treningiem ale lepiej być zabezpieczonym przed kontuzją.

Punktem wyjścia przed każdym treningiem jest plan ćwiczeń z dostosowanym do tego miejscem zajęć. Nie może to być teren przypadkowy napotkany na drodze np. podczas biegu i wykorzystany jako naturalny element (górka) do ćwiczeń kodycyjno-wytrzymałościowych. Przed każdym treningiem należy zrobić krótki rekonesans i sprawdzić miejsce, w którym będzie odbywał się trening, co za tym idzie należy przygotować plan zajęć. Jeśli nie musisz nie biegaj po leśnych ścieżkach, gdyż nadepnięcie na wystające korzenie drzew może spowodować skręcenie kostki a nawet uszkodzenie kolana lub pęknięciem kości. Nie biegaj także po nie przetartych szlakach, np. po łąkach, tam też mogą znajdować się różne nory zwierząt lub zagłębienia terenu po działalności rolniczej.

Najczęstszym przejawem nieodpowiedzialności trenujących jest wykorzystywanie dróg asfaltowych do treningu. Nie poddając rozprawie kwestii celowości uprawiania sportów w warunkach komunikacyjno -miejskich i wdychania spalin samochodowych przy okazji, zawsze podczas biegu czy też jazdy rowerem zakładaj kamizelkę odblaskową co może uchronić cię przed najechaniem przez samochód.

Jeśli trenujesz w hali sprawdź stan parkietu, czy podłoga nie ma ubytków, czy panele nie wystają. Zwróć uwagę na odsłonięte grzejniki, które mogą stanowić zagrożenie dla życia! Ostatecznie sprawdź jakość zamontowanego sprzętu. Czy obręcze na koszu nie są pęknięte (grozi urwaniem palca, złamaniem, zwichnięciem, itd.!) oraz czy bramki są zamontowane do podłoża! (minimum 1 osoba rocznie ginie od przewrócenia się bramki na zawodnika).

Sprawdź na jakich akcesoriach trenujesz

Przed treningiem przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (np. odblask- w nawiązaniu do biegu po ulicach czy chodnikach) Pod uwagę należy wziąć rozmiar akcesoriów treningowych (np. rozmiar obuwia, wysokość płotków, wielkość piłki i jej ciśnienie, itd.) dostosowanych do swojego wieku i warunków fizycznych.

Większość sprzętu używanego podczas treningu odpowiada zalecanym normom europejskim. Jednakże nie wszystkie akcesoria spełniają swoją rolę we wszystkich warunkach w których są wykorzystywane. Niejednokrotnie stanowią one zagrożenie dla trenującego. Są nimi przede wszystkim akcesoria zbudowane na bazie PCV, które bardzo dobrze spisują się w warunkach zewnętrznych natomiast używane w hali powodują duże zagrożenie dla trenującego. Takim przedmiotami są: pachołki, drabinki (płaskie), płotki, które nawet po delikatnym kontakcie ujeżdżają spod nóg powodując utratę równowagi trenującego. Podobne sytuacje mogą się zdarzyć w przypadku wykorzystania podczas ćwiczenia szarf i koszulek (znaczników)ułożonych na parkiecie.

Myśl co robisz

Tylko systematyczny ruch sprawia ,że ciało jest lepiej przygotowane do dodatkowego obciążenia. Trening rozpocznij od rozgrzewki bez względu na pogodę. Jeśli zawody będą przebiegały w wysokiej temperaturze zacznij od rozciągania. Znajdź trochę cienia lub załóż coś na głowę. Ogranicz czas zajęć a przerwy wykorzystaj na uzupełnienie płynów w organizmie. W trakcie treningu powinieneś mieć ok. 3 min rozluźnienia na wypicie wody (nie gazowanej) lub napoju dla sportowców. W zimne dni trening rozpocznij od lekkiego truchtu po czym przejdź do ćwiczeń rozciągających ale z zachowaniem ruchu. To wszystko pomoże ci we wprowadzeniu organizmu do części głównej zajęć. Pamiętaj żeby zawsze być przygotowany do treningu poprzez założenie bielizny termoaktywnej. Mimo dobrej rozgrzewki mięśnie w temperaturze minusowej bardziej narażone są na kontuzje. Podobnie skóra.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo i uważaj kiedy inni trenują, wyprzedzając możliwe szybko sytuacje kontaktowe (nie dotyczy Rugby i FA). Sytuacje kontuzjogenne powstają przy dużej ilości trenujących na małej przestrzeni.

Jedną z najważniejszych rzeczy przed podjęciem treningu, jakie powinieneś zrobić lub twoi rodzice, jest sprawdzenie trenera, jego podejścia do sprawy bezpieczeństwa nie tylko poprzez werbalne deklaracje ale także to jak je realizuje, np. czy pozwala grać zawodnikom bez ochraniaczy, czy potrafiłby udzielić pierwszej pomocy kontuzjowanemu zawodnikowi, itd.

Myśl, że masz przed sobą wiele lat treningu i zawodowej kariery, którą swoim zachowaniem możesz szybko przekreślić. Nikt poza tobą i twoimi rodzicami nie będzie się przejmował dłużej tym, że zmarnowałeś swoją szansę.

Damian Matusiak
http:karierasportowa.blogspot.com/

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post 26 Porad optymalizacji Zdrowia
Next post Właściwości tauryny