Czy każda dieta musi się kończyć efektem jojo?

Czy każda dieta musi się kończyć efektem jojo?

0 0
Read Time:1 Minute, 43 Second

Zastanawiasz się, dlaczego efekt wielu diet przemija tak szybko? Skąd się bierze efekt jojo i czy w ogóle można mu zapobiec?

Odpowiednia kaloryczność i stopniowe odstawianie diety

Zdecydowana większość osób, które przechodzą na dietę, chudnie tylko w początkowym jej okresie, a po dłuższym czasie wraca do wagi wyjściowej lub nawet ją przekracza. To właśnie efekt jojo. Jego przyczyny to stosowanie długotrwałych głodówek lub diet nieprawidłowo zbilansowanych, o zbyt niskiej kaloryczności w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu, czyli praktycznie wszystkich poniżej 1500 kalorii. Dlatego rezultaty diety kopenhaskiej czy Cambridge nigdy nie będą długotrwałe.

Wystarczy uświadomić sobie, co się dzieje z organizmem, gdy rezygnujemy z takiego sposobu odżywania. Przyzwyczajony do małej ilości energii i wolniejszej przemiany materii zostaje gwałtownie zarzucony produktami przez jakiś czas w ogóle nieobecnymi w jadłospisie. Obawiając się kolejnego okresu niedożywienia, w postaci dodatkowych kilogramów odkłada energię na później. Takie diety wymagają też stopniowego odstawiania. Nie można dopuścić do nagłego powrotu do dawnych zwyczajów żywieniowych. Produkty wykluczone z jadłospisu należy powtórnie powoli wprowadzać na przestrzeni około dwóch miesięcy, chociaż czas wychodzenia z restrykcyjnej diety może być jeszcze dłuższy.

Dieta, która z założenia wyklucza efekt jojo

Ryzyko wystąpienia efektu jojo nie niesie ze sobą dieta 5:2. Zgodnie z jej zaleceniami przez dwa dni w tygodniu należy ograniczyć energetyczność przyjmowanych posiłków, dostarczając łącznie około 500-600 kalorii dziennie. Przez pozostałych pięć dni można jeść, co się chce, choć powinny to być produkty różnorodne, w tym warzywa i owoce. Post jest na tyle krótkotrwały, że nie wywołuje szoku dla organizmu, a sama dieta nie wymaga stopniowego odstawiania, ponieważ przez większość tygodnia spożywamy dowolne posiłki. W zamyśle diety 5:2 w dniach postu motywacji doda nam perspektywa kolejnych pięciu, w ciągu których nie musimy już torturować się nakazami i zakazami. Nadmierny apetyt i brak energii pomogą też przezwyciężyć specjalnie dedykowane tej diecie tabletki odchudzające 

DietBooster.

Konsekwencją odchudzania zamiast efektu jojo powinno być wyrobienie sobie pewnych nawyków związanych z jedzeniem, które polubimy i utrzymamy w przyszłości. Taka inteligencja żywieniowa pozwoli na dokonywanie rozsądnych wyborów w dłuższej niż sama dieta perspektywie czasu, zapobiegając tyciu po jej zakończeniu.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post INTERWAŁY, CARDIO, AEROBY – czym się różnią, które wybrać dla SIEBIE?
Next post Firma Suunto wprowadza na rynek zegarek Elementum Terra Stealth