Chorujemy na zatoki: objawy i leczenie

Chorujemy na zatoki: objawy i leczenie

0 0
Read Time:3 Minute, 36 Second

Problemy z zatokami mogą uprzykrzać życie, są uciążliwe i miewają charakter nawracający. Objawy związane ze stanem zapalnym niejednokrotnie wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Niestety wiele osób bagatelizuje objawy ze strony zatok, niesłusznie przypisując je przeziębieniu. Owszem, jak najbardziej niedrożny nos czy zapchane zatoki mogą towarzyszyć np. sezonowym infekcjom czy zapaleniom górnych dróg oddechowych. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę czy objawy nie trwają zbyt długo i nie nasilają się zamiast ustępować.

Problem z zatokami – statystyki nie kłamią

O zatokach dowiemy się więcej np. z artykułu „Problem z zatokami można pokonać”. Jest to wiedza w pigułce na temat budowy, przyczyn i objawów stanów zapalnych oraz sposobów leczenia. Warto jednak przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, szczególnie, że zapalenie zatok przynosowych to jeden z najczęściej diagnozowanych problemów w naszej strefie klimatycznej, a sezon jesienno – zimowy wyjątkowo sprzyja zachorowaniom. Statystyki są bezlitosne – szacuje się, że ponad 50% polskiego społeczeństwa ma za sobą ostre zapalenie zatok, a blisko 15% boryka się z problemem o charakterze nawracającym. Mało tego – według badań blisko 70% bólów definiowanych jako migrenowe, ma podłoże w stanach zapalnych zatok.

choroby-zatok

Po co nam zatoki…

Zacznijmy od podstaw – co to są zatoki przynosowe. Otóż są to parzyste przestrzenie wypełnione powietrzem. Ich najistotniejsza funkcja to wytwarzanie śluzowej wydzieliny, która nawilża i oczyszcza wdychane powietrze. Zmniejszają one także ciężar czaszki, dają swoisty rezonans podczas mówienia, ogrzewają wdychane powietrze. Jeśli chodzi o budowę wyróżniamy zatoki:

  • czołowe,
  • sitowe,
  • klinowe,
  • szczękowe.

Problemy z zatokami zaczynają się wtedy, gdy w procesie zapalnym powstanie wydzielina zatykająca ich ujście. Powietrze, które nie może się wydostać zaczyna uciskać ściany zatok, a chory odczuwa dotkliwy ból.

A kiedy objawy zatokowe nie mijają…

Niestety stan zapalny może być konsekwencją nawet zwykłego przeziębienia. Początkowo katar, niedrożny nos i zapchane zatoki przypisujemy typowemu przebiegowi infekcji. Dość często bagatelizujemy także katar i bóle głowy po ustąpieniu pozostałych objawów. Warto zastanowić się czy to czasem nie zatoki, objawy nasilają się wówczas w godzinach porannych, kiedy się pochylamy. Charakterystyczny jest także ból zlokalizowany w okolicy czoła i u nasady nosa. Podobnie jak w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych, kluczowe znaczenie ma działanie od razu, kiedy tylko organizm wyśle pierwsze niepokojące sygnały. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest lek na zatoki już w czasie trwania infekcji. Najlepiej jeśli będzie to preparat złożony, przeznaczony dla osób u których występuje zatkany nos, ból lub gorączka. Zwiększa to szanse na wyleczenie i minimalizuje ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego w obrębie zatok.

Stany zapalne zatok – objawy i przebieg

Wróćmy jeszcze do problemów, jakie mogą rozwinąć się w obrębie zatok oraz do przyczyn stanów zapalnych. Oczywiście będą to wirusy i bakterie odpowiedzialne za nasze sezonowe infekcje. Bardzo często w konsekwencji dochodzi także do grzybiczych zapaleń. Wśród czynników sprzyjających są też:

  • nawracające i niewyleczone infekcje górnych dróg oddechowych,
  • próchnica zębów,
  • alergie i astma,
  • nieprawidłowości w budowie anatomicznej nosa,
  • przerost migdałków.

Jeśli chodzi o zatoki, objawy często wskazują na charakter oraz umiejscowienie zapalenia. I tak w przypadku łagodnego stanu zapalnego, które łatwo „przegapić” w trakcie infekcji wirusowej, najczęściej pojawiają się:

  • wydzielina z nosa (surowicza, śluzowa lub śluzowo-ropna),
  • częściowo zatkany nos,
  • kaszel,
  • bóle głowy lub twarzy,
  • stan podgorączkowy.

Ostre zapalenie zatok rozwija się na ogół jako konsekwencja infekcji wirusowej i może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Stąd też objawy są bardziej dramatyczne:

  • nagły początek,
  • wysoka gorączka,
  • złe samopoczucie, ogólne rozbicie,
  • zatkany nos, problemy z oddychaniem,
  • katar,
  • spływająca do gardła wydzielina,
  • ból w okolicach chorej zatoki.

Zastosuj sprawdzony sposób na zatoki

Oczywiście z dolegliwościami zatokowymi możemy skutecznie walczyć. Najlepiej nie dopuszczając do rozwoju stanu zapalnego. Warto sięgnąć zarówno po domowe metody, jak i po skuteczny farmakologiczny sposób na zatoki. We własnym zakresie można np. wykonać domowe inhalacje (ziołowe z soli), ciepłe okłady, oczyszczanie, nawilżanie. Należy pić dużo płynów (napary ziołowe i rozgrzewające herbatki). Na pewno przyda się sprawdzony lek na zatoki bez recepty kupimy np. Infex Zatoki. Szczegółowe informacje o leku znajdziemy na stronie http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/infex-zatoki-teva/. Najistotniejsze jest to, iż jest to lek, w którym działają dwie substancje czynne – ibuprofen oraz pseudefedryna, dlatego właśnie jest to środek, który zaleca się, kiedy infekcji towarzyszą zapchane zatoki, katar, ból głowy.

Pamiętajmy – objawy ze strony zatok mogą minąć samoistnie wraz z ustąpieniem infekcji, o ile nie dojdzie do zakażenia bakteryjnego, grzybiczego. Niestety statystycznie co 20 osoba może cierpieć w przyszłości na powikłania, nawracające stany zapalne. Dlatego wczesna reakcja i leczenie zapchanych zatok, to znacznie więcej niż kwestia walki z dyskomfortem i uciążliwy katarem.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak zacząć się odchudzać?
Next post Choroba lokomocyjna w samolocie, samochodzie i na statku – jak sobie z nią radzić?