Ból po urazach sportowych – jak sobie z nim poradzić?

Ból po urazach sportowych – jak sobie z nim poradzić?

0 0
Read Time:2 Minute, 13 Second

Każda osoba uprawiająca sport narażona jest na częste powstawanie makro i mikrourazów narządów ruchu. Niezależnie czy sport jest uprawiany zawodowo czy tylko hobbistycznie – intensywny wysiłek fizyczny związany jest z naturalnym procesem zużywania się tkanek, co sprzyja powstawaniu uszkodzeń. Często są to niewielkie urazy i nie wymagają konsultacji lekarskiej, a jedynie odpoczynku. Powszechne lekkie zwichnięcia stawów, stłuczenia czy nadwyrężenia mięśni możemy leczyć w domu, wykorzystując ogólnie dostępne środki.

Dlaczego dochodzi do urazów w czasie uprawiania sportu?

W trakcie treningów przez dłuższych czas powtarzamy te same ruchy – co związane jest z obciążeniem danej partii mięśni czy stawów. Zbyt intensywne obciążenie może powodować nadwyrężenie lub stan zapalny. Często przyczyną urazu może być niedostateczna rozgrzewka, która ma za zadanie przygotować nasz organizm do intensywniejszego wysiłku. Powszechne są także lekkie skręcenia stawów powstające w wyniku nieprawidłowego ułożenia kończyny w trakcie treningu i nadwyrężenia więzadeł.

Co robić w razie urazu?

Pierwsze, co należy zrobić to ochłodzić kontuzjowane miejsce. Każdy, nawet najmniejszy uraz, wiąże się z uszkodzeniem tkanek, a tym samym rozwojem bolesnego stanu zapalnego. Zastosowanie zimnych okładów powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie powstającego obrzęku. Zarówno w przypadku zwichnięcia np. kostki czy naciągnięcia mięśnia ważnym elementem jest zastosowanie opatrunku uciskowego, który zapobiega gromadzeniu się wysięku oraz pomaga w unieruchomieniu uszkodzonego miejsca. Bardzo ważne jest zaprzestanie, na pewien czas, aktywności fizycznej. Dzięki takiej przerwie nadwyrężony mięsień czy staw mogą spokojnie się zregenerować. Okres odpoczynku od wysiłku jest konieczny do tego aby tkanki zagoiły się w prawidłowy sposób i by zmniejszyć ryzyko kolejnych kontuzji. W przypadku poważnych urazów niezbędna jest wizyta u lekarza ortopedy. Uraz taki możemy poznać po silnym bólu, uniemożliwiającym poruszanie kończyną, powstającym w miejscu kontuzji krwiaku lub braku poprawy pomimo zastosowanego domowego leczenia.

Jak radzić sobie z bólem pourazowym?

W urazach sportowych oprócz oszczędzania kontuzjowanego stawu bądź mięśnia i zapobiegania nadmiernemu stanowi zapalnemu równie ważne jest radzenie sobie z bólem. Stosowanie zimnych okładów, nie tylko ogranicza obrzęk, ale też przynosi ulgę i zmniejsza odczuwany ból. Dodatkowo możemy sięgnąć po popularne, dostępne bez recepty środki przeciwbólowe w tabletkach takie jak paracetamol czy też niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. diklofenak czy ibuprofen. Dobrym rozwiązaniem w przypadku urazów, mogą być maści i żele o miejscowym działaniu przeciwbólowym. W skład takich leków wchodzą te same związki chemiczne, które możemy przyjmować w postaci tabletek. Największym ich atutem jest to, że działają one jedynie miejscowo, a nie jak leki doustne – ogólnoustrojowo. Dzięki miejscowemu działaniu można przyjmować mniejsze dawki substancji aktywnych, a dodatkowo nie obciążają one żołądka. W postaci leku przeciwbólowego miejscowego możemy znaleźć na przykład leki z diklofenakiem. Wchodzi on w skład żeli takich jak Voltaren, Diclofenacum Fastum czy Olfen, które łagodzą nie tylko ból, ale również hamuje stan zapalny i zmniejszają obrzęk w miejscu urazu.

About Post Author

Redakcja Fit-Pro.pl

Fit-pro.pl to gólnopolski serwis fitness skierowany do osób ćwiczących i trenerów fitness. Naszym priorytetem jest poprawa świadomości o korzyściach płynących z ćwiczeń fitness. Jesteśmy oficjalnym członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Trenerów Fitness.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Trener personalny – dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?
Next post Czy i ile trzeba płacić za rachunek bankowy?